Протипожежна безпека
Чи є шанси врятуватися під час пожежі
У повсякденному житті ми не замислюємося про власну безпеку у разі виникнення пожежі, коли відвідуємо громадські заклади. Причин такій поведінці безліч. По-перше, пожежа річ неприємна, а різні неприємні емоції ми намагаємося не помічати, або усвідомлено уникати. По-друге, ми впевнені, якщо торгова будівля збудована, її прийняла комісія, то тут усе нормально з протипожежною безпекою, і ми віримо на слово. Третя причина, найпоширеніша і може характеризуватись однією фразою «та я взагалі про це не замислювався»
Можна виділити кілька груп людей, для яких власна безпека є особливо гострим питанням і які не випускають зі своєї свідомості контроль над ситуацією. Це можуть бути люди, які пережили пожежу самостійно, або ті, для кого протипожежна безпека є його роботою (пожежники, працівники контролюючих служб).
Після серії гучних пожеж громадських будівель у різних містах України, ми поставили за мету і стали звертати увагу на те, як організовано протипожежну безпеку в тих закладах, в яких ми часто буємо. І на одному прикладі постараємося показати, як справи з цим важливим питанням. Наш приклад, це спортивна зала на кілька поверхів і розрахована на досить велику кількість людей.
Плани екстрених виходів
Плани евакуації під час пожежі мають бути розміщені на всіх основних перетинах маршрутів руху відвідувачів.
Абсолютно непотрібна річ з погляду протипожежної безпеки, це плани евакуації. Їхня основна функція, це інформування відвідувачів, які знаходяться в будівлі про те, як вони можуть залишити приміщення у разі виникнення пожежі. У нашому спорткомплексі з такими планами проблем немає, вони розташовані з надлишком та у багатьох місцях. Але скажіть чесно, хтось хоч раз уникав ці плани, не кажучи вже про їх вивчення? Адже якщо немає часу і бажання на вивчення цих схем для евакуації в звичайний повсякденний час, то що вже говорити про екстрені ситуації. У кого буде час вивчати план евакуації, коли частина будівлі палає вогнем, а решта його затягнута їдким димом? Плани евакуації, це сумний рудимент безпеки, який ніяк не допомагає в екстрених ситуаціях.
Навігація руху під час евакуації
Ось що дійсно може допомогти з визначенням правильного маршруту евакуації, то це навігація руху. Уявіть задимлений будинок, коли дим заповнює всі приміщення, електроенергія відключена, і крики людей заглушають та дезорієнтують. Як вибратися з будівлі в такій ситуації. Дуже ефективним є навігація, яка розміщена на підлозі та не залежить від основної мережі електроживлення. Така навігація може бути задіяна на основі альтернативних джерел живлення або бути виконаною з флуоресцентних матеріалів. В умовах відсутності освітлення та в задимленому приміщенні така навігація чітко помітна.
На жаль, у спортзалі такої альтернативної навігації немає, є лише традиційна, розміщена на стінах у вигляді піктограм.
Система сповіщення
Система оповіщення необхідна опція, яка дозволяє інформувати відвідувачів про екстрені ситуації. Важлива умова, щоб така система працювала автономно та не залежала від загального споживання енергії. Тому що у разі пожежі будівля може бути знеструмлена та позбавлена можливості інформування людей.
У нас немає інформації, яка б дозволила з'ясувати, як технічно вирішено питання системи оповіщення в цьому спортивному залі.
Вогнегасники
Ось із вогнегасниками та пожежними кранами у спортзалі проблем немає. В даному випадку це не плюс розробникам проекту, а нормативним актам, які регулюють здачу/приймання кожної подібної споруди.
Вогнегасниками та пожежними кранами усі приміщення палацу спорту оснащені повною мірою.
Пожежні виходи
Пожежні (або запасні) виходи, це лихо всіх подібних будівель. Проблема зовсім не в наявності таких виходів, виходи є і вони належним чином позначені. Проблема із запасними виходами комплексна і може бути розписана за пунктами.
- Двері пожежного виходу виявилися зачиненими на замок. Це стосується не лише тих дверей, які ведуть на вулицю, а тих, що розташовані всередині будівлі на різних поверхах. У разі виникнення пожежі, ці двері потрібно спочатку відчинити, потрібно знайти людину, яка знає, де знаходиться ключ від цих дверей. А під час загальної паніки втрата дорогоцінних хвилин може коштувати дорого. Такі двері завжди повинні бути відчиненими.
- На сходових маршах евако виходів дуже часто «тимчасово» (від хвилин до години або навіть днів) можуть розташовуватися предмети різного призначення. Причина зрозуміла, пізно привезли, не було часу відразу занести в потрібне приміщення і залишили так, щоб не заважало відвідувачам. Недбалість, яка загрожує.
- З різних причин двері пожежних виходів часто заблоковані короткочасно або постійно. Короткочасно, на хвилини або години, двері блокуються різним обладнанням або товаром (постачання інвентарю або суліїв з водою, що помічено особисто). А заблоковані на довго, можуть меблями або будь-яким тренажером. У лаундж-зоні двері пожежного виходу перекриті диваном. Щоб відчинити двері, потрібно спочатку відсунути диван. Але відсунувши диван, він перекриє прохід та ситуацію не врятує. Така перешкода на шляху порятунку в екстреній ситуації вартує життя.
І знову виходить так, що порятунок життя відвідувача, це його власна турбота. Загалом протипожежні заходи продумані та організовані, але існує низка дрібниць, які можуть призвести до плачевних результатів.
Смотрите по теме:
25.09.2020