Прекрасний приклад палацового англійського стилю представлений у британському серіалі Downton Abbey 2010-2015 («Аббатство Даунтон»). Сценарист та продюсер Julian Fellowes. Хоча така назва стилю може бути застосована в даному випадку дуже умовно і узагальнююче, так як інтер'єри замку Highclere Castle виконані в основному в стилі Вікторіанського Відродження, але також присутні елементи або навіть цілі приміщення в стилі Готика і Неоготика і навіть в стилі Ампір. Така різноманітність стилів, в яких виконані інтер'єри замку, виправдовується часом, тому що протягом століть замок добудовувався, видозмінювався, кожен його власник хотів залишити нащадкам пам'ять про себе і це штовхало його на зміни зовнішнього фасаду та внутрішнього вигляду.
Дія серіалу відбувається в епоху правління короля Георга V у вигаданому маєтку Даунтон графства Йоркшир, де проживають члени аристократичної родини Ґрентем. Основну частину серіалу було знято у замку Highclere Castle (Хайклер, графство Хемпшир, Англія) – родовому маєтку графа та графині Carnarvon. Замок оточує парк у тисячу акрів. Цей парк був створений відомим пейзажним садівником XVIII століття Ланселотом Брауном. Основною пам'яткою парку є гай ліванських кедрів, вирощених з розсади, яку Карнарвону подарував його двоюрідний брат, граф Пембрук. Вік дерев у цьому парку зараз перевищує 250 років. Це класичний зразок іррегулярного (пейзажного) англійського парку, в якому людина мінімально втручається в природу, що і є її відмінною особливістю від французьких парків.
За весь час існування замок кілька разів розбудовувався, але фінальний вигляд набув наприкінці XVIII – на початку XIX століття під керівництвом архітектора Чарльза Беррі. У цьому замку зупинялися члени королівської сім'ї, деякі прем'єр-міністри та багато відомих політиків. Під час Першої світової війни замок був переобладнаний під реабілітаційний центр для англійських військових і в серіалі цей факт досить докладно висвітлюється. А під час Другої світової війни замок Highclere Castle служив притулком для дітей. В даний час приміщення замку відкриті для вільного відвідування 60-70 днів на рік. Також його орендують для проведення урочистих заходів або прийомів. Один раз на рік (14 лютого) він приймає гостей як готель. Весь маєток Хайклер оцінюється приблизно в 120 мільйонів фунтів стерлінгів.
Хол захоплює відвідувачів замку Highclere Castle. Інтер'єр виконаний у готичному стилі, який підкреслено характерними для нього складними колонами у комбінації каменю та мармуру, а також склепінною стелею. При вході до холу складається враження, що потрапляєш у готичний собор. Інтер'єр цього приміщення був розроблений Джорджем Гільбертом Скоттом у 1870 році. У деяких епізодах фільму можна побачити погруддя другого графа Карнарвона, роботи італійського скульптора Лоренцо Бартоліні.
Також, в готичному стилі виконаний інтер'єр і наступного приміщення - це двосвітла вітальня (салон). Вітальня-атріум-це серце будівлі. У серіалі використовувалося як танцювальний зал, а також для проведення урочистих подій, зборів та концертів. Приміщення салону розроблено Томасом Алломом, який разом з Чарльзом Беррі працював над оформленням Вестмінстерського палацу. Вітальня дворівнева, готичні колони у поєднанні зі стрілчастою стелею створюють ефект неймовірної висоти та простору.
Складна стеля завершують вікна, завдяки яким атріум наповнюється денним світлом.
Традиційний для інтер'єру Англії камін виконаний в готичному стилі і має значні, навіть за мірками палацу, розміри - тільки топкова його частина близько півтора метра. Стіни салону оббиті розписною кордовською шкірою, виготовленою в 1631 в Іспанії. Таким же оформленням стін може похвалитися музею Rijksmuseum в Амстердамі. На стінах вітальні - портрети предків господарів замку та геральдичні медальйони. Неймовірна кількість різьблених елементів, властивих готичному стилю, прикрашають стіни та арки салону. Враження роблять і перські килими-особливо їх значні розміри.
Дубові різьблені сходи, що ведуть на вершину центральної вежі замку, заслуговує на окрему увагу. Це, воістину, архітектурна споруда, яку майстри з лондонської компанії «Cox & Son» зводили протягом цілого року. Автором проекту є сер Чарльз Беррі. Стіну над сходами прикрашає гобелен 18 століття і картина відомої актриси того ж періоду - місіс Мастерс, автор - Джошуа Рейнолдс.
Також увагу привертає мармурова скульптурна група двох дітей-це Генрі, четвертий граф Карнарвона, та його сестра Евелін у дитинстві, автор скульптури-П'єтро Тенерані.
Бібліотека. У вікторіанську епоху були в моді подвійні бібліотеки. В них усамітнювалися чоловіки після обіду, щоб обговорити політичні питання без участі жінок. Замок Highclere Castle не став винятком. І він має у своєму арсеналі таку бібліотеку. Це подвійне приміщення з високими вікнами, розділене масивними іонічними колонами з характерними каннелюрами та волютами. Крім колон, велич надає кесонна різьблена дерев'яна стеля. І на тлі всього цього пишноти розташована власне бібліотека.
Дерев'яна масивна конструкція з різьбленими елементами, висотою майже з подвійний зріст людини, в декількох місцях увінчані фронтоном - гідні меблі для зберігання 5650 книг, найстаріші з яких датуються 16-м століттям. В епоху, коли жіноча освіта не була на честі, граф не завжди дозволяв жінкам брати будь-яку книгу. У кожному з двох приміщень бібліотеки розташовані каміни- набагато менших розмірів, ніж у салоні, але від цього не менш цікаві. Слід зазначити, що всі каміни в замку є унікальними за своїм. Вони не повторюються ні у зовнішньому вигляді, ні у матеріалі. Над одним із камінів бібліотеки знаходиться портрет сера Генрі-першого графа Карнарвона. У роки 1-ої світової війни, коли в замку розміщувався військовий шпиталь, кімната була переобладнана в офіцерську їдальню. Бібліотека також виконувала роль кабінету, і цим продиктована присутність специфічних меблів - секретер, письмовий стіл. М'які меблі у вигляді диванів і крісел в оббивці з червоного оксамиту є чудовим акцентом.
Їдальня, як і більшість кімнат замку Highclere Castle – приміщення значуще і, по-своєму, важливе. У центрі – масивний дерев'яний стіл, здатний розмісити близько двадцяти гостей. Головну стіну над різьбленим буфетом прикрашає кінний портрет Карла I роботи Ван Дейка. Стеля столова кесонна, але має більш просту конструкцію, ніж стеля бібліотеки (кабінету). Дерев'яна конструкція з різьбленими елементами на тлі світлої стелі створює ефект просторого високого приміщення. Їдальня використовувалася як для щоденних сімейних, так і для великих званих обідів.
Курильні кімнати почали використовувати під час кримської війни, коли стало модно курити турецький тютюн, хоча варто зауважити, що у вищому суспільстві це заняття вважалося неділікатним. У курильній кімнаті чоловіки усамітнювалися після обіду, щоб викурити люльку тютюну. Інтер'єр такої кімнати оформлявся відповідно до чоловічого смаку: ?шкіряні диван та крісло-майже обов'язкова умова. Також обов'язковою була наявність оксамитових штор, які вбирали дим і запобігали осадженню кіптяви на стінах. Зміна одягу відповідно до часу доби або будь-якої події, властива представникам вищого аристократичного суспільства тієї епохи. Перед відвідуванням курильної кімнати чоловіки перевдягалися в оксамитові смокінги, які, як і штори, мали поглинати дим під час куріння.
Мала вітальня призначена для розваг гостей. Інтер'єр виконаний у стилі «Рококо», стіни оформлені зеленим шовком із орнаментом у вензелях. Меблі малої вітальні представлені м'якими диванами, парними кріслами в золотій оббивці, приставними столами. Світильники з масивними абажурами та кришталева люстра у центрі стелі підкреслюють багате оздоблення інтер'єру.
Окремо варто відзначити вузькі шафи між дверима – у них є предмети з єгипетської колекції. У 1922 році ім'я Джорджа Герберта (п'ятого графа Карнарвона) стало відомо всьому світу поряд з археологом Говардом Картером, який відкрив Гробницю Тутанхамона. У 1898 році Джордж Герберт вперше поїхав до Єгипту. Він отримав дозвіл на археологічні розкопки під Луксором та в Нільській Дельті. Граф Карнарвон зібрав приватну колекцію предметів єгипетської епохи, і на той момент це була незвичайна єгипетська колекція у світі. Але після його смерті у 1923 році вдова була змушена продати більшу частину колекції Нью-Йоркському Музею «Метрополітен», щоб сплатити податок на спадщину. Частина єгипетських старовин зберігаються у замку і зараз.
Спальня графа та графині. Темно-коричневі меблі на тлі бірюзових стін, класичний варіант ліжка з балдахіном, прикрашеним шовками XVIII століття, біла кесонна стеля, традиційне для спалень тієї епохи підлогове дзеркало, банкетка, консольні столи та комоди-необхідна обстановка приміщення для відпочинку. За мірками палацу, спальня оформлена досить просто, але не позбавлена вишуканості та комфорту. Килими на підлозі та гобелени на стінах надають особливої атмосфери затишку.
Спальня Мері, старшої доньки графа, протягом фільму видозмінюється. Кімната в дівоцтві оформлена за канонами Вікторіанського стилю: балдахін над дерев'яним ліжком, на стінах драпірування з геральдичним орнаментом, ростове дзеркало, трюмо, камін в білому мармурі. Тяжкі гардини та інший текстиль з перевагою геральдичного орнаменту.
Надалі крісла з масивних вікторіанських змінюються більш витончені у стилі Модерн. Ліжко позбавляється громіздкого балдахіна. Активний бордовий колір стін замінено приглушеним кольором морської хвилі.
Вітальня графині. Невелике, щодо масштабів замку, приміщення із дощатою підлогою, яка різко контрастує на тлі палацового паркету в інших кімнатах.
Вузькі високі вікна, форма та плетіння рам відповідають стилю та епосі, обрамлені щільними шторами з ламбрекенами, нижній край яких пишно покладений на підлогу. Між вікнами розташоване маленьке дзеркало, під яким столик на одній опорній нозі. Скульптура Меркурія пожвавлює інтер'єр. Низьке підвіконня встелене м'яким матрацом, що дозволяє затишно влаштуватися і мріяти, дивлячись у вікно. Стіни оформлені дерев'яними стіновими панелями. Темні дерев'яні меблі (консольні столики, секретер, комод) виглядають контрастно на тлі світлих стін. У кутку підлоговий високий годинник. Такі деталі, як дзвіночок для дворецького та тростина, надають індивідуальності приміщенню.
Кухня, як і всі кімнати, де не з'являються господарі замку, і не потрапляють у поле зору графського ока, є досить аскетичною і, в основному, функціональною на шкоду красі. Підлоги, в основному кам'яні плити, навіть при їхній чималій вазі, вже від багатьох років використання та кількості пройденої по них прислуги, в деяких місцях просіли більше, ніж треба. Стіни оштукатурені і тільки в зоні плити – кахель. Пекти- чудо чавуноливарної промисловості та інженерної думки, своєю присутністю нагадує, що Англія- батьківщина науково-технічного прогресу.
Впадає у вічі достаток мідного посуду різного розміру й призначення, начищеної до дзеркального блиску. Все кухонне начиння розкладене, розставлене, розвішане в суворій ієрархії - англійською. Схема кухні, як предмета меблів-П-подібна з островом.
Зайвого місця немає, але не можна сказати, що приміщення мало- воно максимально функціональне, бо нема чого куховаркам намотувати зайві кілометри по кухні. Судячи з розмірів та висоті розташування вікон, приміщення напівпідвальне (цокольне), як і всі підсобні приміщення та кімнати для прислуги – нульові поверхи та мансарди. Це зараз вважається престижним жити в мансарді, а раніше було неналежно графу дертися на найвищий поверх.
Приміщення кухні та кімнат для прислуги у замку з часом модернізувалися та не відповідали епосі, представленій у фільмі. Тому довелося їх відтворити у лондонській кіностудії Ealing Studios.
Натурні зйомки проходили в селі Bampton (Oxfordshire), а також у прилеглих містах Malton (North Yorkshire), Easingwold, Kirkby.
Серіал «Аббатство Даунтон» - це найномінованіший неамериканський проект в історії «Еммі» - 59 номінацій та 12 перемог.+
Бюджет кожної серії фільму складав близько 1 млн. фунтів.
Більше візуального матеріалу представлено у форматі слайд-шоу у нашій публікаціїи "Інтер'єри для натхнення. Downton Abbey"
Матеріал підготували Ольга та Віктор Цвіль
Смотрите по теме:
06.08.2016