Арт-дизайн Гаетано Пеше (Art Design by Gaetano Pesce)

Гаетано Пеше (Gaetano Pesce) – справжній представник громадянина світу. Це людина, чия батьківщина-Італія, і в різні періоди життя він жив і працював у Франції, Англії, Фінляндії, а з 80-х років XX століття живе у США. Складно судити, що ж вплинуло на його творчість та обрану професію. Можливо, це свобода, закладена у цій людині ще від народження. Але залишимо ці поневіряння пошуку істини для мистецтвознавців, для нас Гаетано цікавий своїми оригінальними розробками.

Гаетано Пеше (Gaetano Pesce)- особистість, яка у світі дизайну та архітектури займає одне з перших місць серед кращих. Особистість  неординарна- він реалізував себе як архітектор, дизайнер та художник, а, крім іншого, ще й психолог, теоретик та педагог. Всі його роботи - це арт-дизайн, загорнутий в обгортку авангарду. Це спроба наповнити змістом і семантикою повсякденні предмети, які оточують нас щодня і надати їм складне смислове навантаження і натомість спрощення форми. До речі, саме з його подачі ще у 50-ті роки минулого століття став розвиватись функціональний дизайн у всьому світі. Це він запропонував дизайнерам бути простіше і також просто ставитися до створюваних об'єктів.

Улюблене критиками та мистецтвознавцями крісло «UP 5» («Donna»), яке принесло його автору всесвітню популярність у 1969 році, є прототипом пізнішого твору «Up reissue» 2000 року і ще пізнішого «Feminino» 2005 року. Ці крісла поєднує загальна антропоморфна форма, що нагадує жіночу фігуру. Але якщо «UP 5» і «Up reissue» - це алюзія на богиню родючості з яскраво вираженими округлостями, то крісло «Feminino» більше нагадує жінку сучасну, яка стежить за фігурою.

 

 

 

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Кресло «UP 5» («Donna»)
Крісло «UP 5» («Donna») ( 1969 р )

 

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Кресло Up reissue
Крісло "Up reissue" ( 2000 р )

 

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Кресло Feminino
Крісло "Feminino"

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Кресло UP 5, Up reissue, Feminino

Все те, що характеризує собою авангард, а це експериментальний підхід до творчості, що виходить за звичні рамки, використання несподіваних засобів вираження, символізм в образах та ідеї, можна знайти в об'єктах, створених Гаетано Пеше.

Один з таких прикладів, коли експеримент виходить за звичні рамки сприйняття об'єкта - це тримісний диван La Fiorita (2010 рік). Для міської квартири- це просто знахідка, коли в «кам'яних джунглях» з'являється такий острівець природи, за формою та кольором наближений до натурального, хоч і виглядає дещо іронічно.

 

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Диван La Fiorita
Диван "La Fiorita" ( 2010 р )

Протилежний приклад - диван Notturno a New York (2010 рік) розроблений для фабрики Cassina. Це якась алегорія на тему міста може розглядатися не тільки як меблі, звичайний предмет інтер'єру, але і як філософський об'єкт.

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Диван Notturno a New York
Диван "Notturno a New York" ( 2010 р )

Продовжуючи тематику прямої алегорії, коли об'єкт формою або кольором усвідомлено підштовхує до потрібного сприйняття ідеї, закладеної автором, можна розглянути у варіанті дивану «Montanara» (2009). Кожен побачить тут своє: танення гірських льодовиків, що переходять у водоспади, або просто кругообіг води в природі.

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Диван Montanara
Диван "Montanara" ( 2009 р )

Так само, можна сприймати і серію столів Lagoon Table (2012 рік), Lake Table (2012 рік), Ocean Table (2012 рік). З одного боку може здатися, що ідея дуже проста, але якщо вас відвідує думка, що по-іншому неможливо було зробити, значить перед вами досконалий винахід, логічно завершений і не потребує доробок. Дивлячись на ці столи, виникає асоціація- це тривимірна детальна карта місцевості з фантастичного фільму «Аватар» («Avatar» 2009).

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Стол Lagoon Table
Стіл "Lagoon Table" ( 2012 р)

 

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Стол Lake Table
Стіл "Lake Table" ( 2012 р )

 

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Стол Ocean Table
Стіл "Ocean Table" ( 2012 р )

Але Гаетано Пеше не був би майстром авангарду, якби в його арсеналі були роботи лише такого плану. Цілком інша ідея закладена в серію світильників. «Cloud Lamp - Edizioni del Pesce» (2010 рік) - абсолютно непередбачуване поєднання форми, кольору та назви. Ніщо з перерахованого не можна з'єднати щоб одержати логічного сприйняття об'єкта.

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Светильник Cloud Lamp - Edizioni del Pesce
Світильник "Cloud Lamp - Edizioni del Pesce" ( 2010 р )

Дальше більше. Здавалося б, як можна застосувати форму такої тварини, як слон як світильник? Але для Пеш це не проблема. В результаті маємо зовсім нестандартний світильник, тільки для людини, не позбавленої уяви, що нагадує слона-Elephant Lamp - Edizioni del Pesce (2010). Але якщо форма ще може бути пізнаваною, то поєднання застосованих кольорів зовсім заплутають обивателя. І в цьому вся краса авангарду від Gaetano Pesce.

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Ваза Elephant Lamp - Edizioni del Pesce
Ваза "Elephant Lamp - Edizioni del Pesce" ( 2010 р )

Досить незвичайно виглядає символізм у світильнику «Cross Lamp» (2013 рік), і причина цього – колір та фактурність матеріалу, застосованого для його виготовлення. Червоний колір, який сам собою тривожний, доповнений ефектом глибини у вигляді нерівномірно розподіленого пігменту. Такий же підхід використаний в іншому об'єкті - це крісло "Devil Chair" (2016 рік), яке стилістично можна об'єднати зі світильником "Cross Lamp".

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Светильник "Cross Lamp"
Світильник "Cross Lamp" ( 2013 р )

 

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Кресло Devil Chair
Крісло "Devil Chair" ( 2016 р)

Окремо слід зазначити унікальні вази від майстра. Ось де повна непередбачуваність та своєрідне трактування. Арт-дизайн (art-design) Гаетано Пеше повністю розкривається саме в подібних об'єктах. "Vaso capelli" (2015 рік) вражає уяву відсутністю стереотипів та штампів. Прикладом того, що в об'єкті важливий і первинний функціоналізм, є вази «Green Vase» (2010 рік) та «La Medusa» (2010 рік). У таких формах простежується якась боротьба протиріч між призначенням об'єкта та його формою, внаслідок чого форма набуває найнесподіванішого рішення.

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Ваза "Vaso cappelli"
Ваза "Vaso cappelli" ( 2015 р )

 

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Ваза Green Vase
Ваза "Green Vase" ( 2010 р )

 

Гаэтано Пеше (Gaetano Pesce). Ваза La Medusa
Ваза "La Medusa" ( 2010 р )

Окремий пласт творчості Гаетано Пеше - його арт-об'єкти та інсталяції, в яких авангардизм проявляється не менше, ніж у картинах чи архітектурі. Насправді, його майстерність дуже різнобічне в межах мистецтва і своїми об'єктами він доводить свою ж теорію, що модернізм-це зовсім не стиль, а спосіб трактування сьогодення і натяку на майбутнє, в якому зберігається індивідуальність.

Смотрите по теме:

Виктор и Ольга Цвиль

Оценить:
Не оченьТак себеСойдетХорошоСупер (5 оценок, среднее: 4,60 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *