Білий колір в інтер'єрі
Білий колір в інтер'єрі чомусь дуже неоднозначно сприймається людьми, ну в основній своїй масі. Досить часто, на мою пропозицію оформити приміщення в білому кольорі, отримую або категоричну відмову, або насторожене "я подумаю", і практично завжди аргументують "буде, як у лікарні". Спочатку хочу обговорити аргумент про лікарню. Чи часто можна бачити білий колір у лікарнях? Я не зустрічав білих стін у лікарнях, а лікарень у своєму житті я побачив достатньо, через свою першу професію. Стіни в лікарняних палатах та коридорах сині, зелені, бузкові, сірі, але не білі. Слід відразу обговорити, що не йдеться про абсолютно білий інтер'єр, як у відомому фільмі «Брюс всемогутній», де біле абсолютно все: і стіни, і підлога, і стеля, і всі предмети. Йтиметься про «використання білого кольору», тобто його поєднання з іншими кольорами, а не повною заміною всіх кольорів на білий.
Сприйняття білого кольору
Для мене білий колір в інтер'єрі асоціюється насамперед із чистотою та простором. На моє питання про те, що ж у білому кольорі насторожує і стримує замовника, якщо звичайно ж забути про горезвісний «лікарняний колір», чіткої відповіді немає. Можливо, людиною рухає практичність, яка переноситься на приміщення з області одягу, де білий колір маркий, причому дуже маркий, коли білий одяг це навіть не на один день, а на лічені години. А можливо, коріння криється глибоко в підсвідомості людини, якесь подібне до агорафобії (боязни відкритого простору), оскільки білий колір візуально збільшує приміщення, то людина некомфортно може почуватися в ній, з'являються відчуття незахищеності та страху. Якщо проблема білого кольору в його боязні, то тут впоратися складніше і без психолога ніяк, але якщо людина не приймає білий колір через його «маркість», то тут можна посперечатися і переконати його буде простіше.
По-друге, білий колір для мене-це, як для будь-якого художника, чистий аркуш паперу, це основа, на якій можна зобразити будь-що. На білому тлі можна виділити якийсь об'єкт, щоб до нього привернути максимально уваги, і білий колір якнайкраще підходить для цієї мети. Порівняти, знову ж таки, можна з одягом. Одягаємо жінку, білу, блондинку в біле плаття, і додаємо прикрасу-кольє з червоного корала. Ніхто не запам'ятає жінку і сукню, але всі звернуть увагу на корал. У дизайні інтер'єру діють такі ж правила, щоб щось виділити-потрібний контраст.
Середньостатистичний американець ніколи не страждає довгим вибором кольору стін, він у будівельному магазині купує білу фарбу. Звичайно ж не всі і не завжди, багато хто бажає урізноманітнити свій інтер'єр, але цей колір у пріоритеті. Використовуючи білий колір у фарбуванні стін, відпадає проблема «коробки з білим кришечкою», коли стіни пофарбовані в один колір, і контрастно виглядає біла стеля на фоні стін. Багато хто помітить, що тут такого, якщо стіни в одному кольорі, а стеля – біла, нічого дивно, все стандартно. Стандартно. Цей стандарт дістався нам від батьків, бабусь і далі і глибше в родовід, коли єдине, що було білим у приміщенні, - це стеля, яка білилася щороку перед Великоднем і представляла проблему, тому що він «маркій». І кожна господиня боялася, що сусіди, зайшовши до неї в будинок, побачать закопчену і засижену мухами стелю і за очі засудять її. Можливо звідси передається нелюбов до білого кольору.
Білий колір у архітектурних стилях
Не у всі часи і не у всіх країнах люди боялися пускати білий колір у свої приміщення, та й у багатьох архітектурних стилях білий колір використовується активно і як основний колір. Найяскравішим представником такого стилю є скандинавський стиль. Причиною використання білого кольору в оформленні інтер'єрів у скандинавських країнах є бажання додати яскравості та освітленості у приміщення будинків у північних широтах. Причина до банальності проста-мало світла зовні, тому потрібно зробити приміщення максимально світлим. І в такому світлому приміщенні на контрасті ефектніше виглядають меблі зі світлої фанери або плетені меблі. Скандинавському стилю у тому вигляді, який популярний у нас зараз, трохи більше ніж 300 років. І в нашій країні він знаходить практичне застосування завдяки своєму білому кольору, який так само як у скандинавських країнах, наповнює світлом приміщення в нашій кліматичній зоні.
Ще одним представником стилю з рясним використанням білого кольору це середземноморський стиль. Варто зауважити, що білий колір активно використовується у грецькому напрямку цього стилю. І в цьому випадку білий колір використовується як в інтер'єрі, так і у зовнішній обробці будівель. Причина такого використання-це максимально захистити будівлю від палючих сонячних променів зовні, а в оформленні інтер'єру білий колір використовується з метою додати холодності в жаркий клімат.
Досить часто, але не як єдиний білий колір в оформленні інтер'єру використовується в індійському стилі, трохи менше використовується в колоніальному стилі, в східному стилі, в марокканському стилі, в стилі прованс. Основна причина використання білого кольору в цих стилях – спека та бажання, хоч не фізично, а візуально та психологічно охолодити приміщення всередині.
Білий колір як основа
Говорячи про білий колір, треба згадати, що чисто білий колір - це колір більш штучний, тому що будь-який колір у чистому вигляді в природі не існує. Кожен колір - це зведена група кольорів, навіть чорний і білий колір завжди існує зі специфічним зрушенням у будь-який бік. Якщо говоримо про білий колір, то це зрушення може бути в теплу сторону, і тоді ми отримуємо білий колір з відтінком бежевого (колір слонової кістки, колір топленого молока або колір бавовни), або зсув може бути в холодну сторону і тоді білий колір має відтінок синього (блакитного) або сірого (колір снігу чи перламутру).
Як уже говорилося раніше, білий колір є основою для можливості виділити якийсь предмет або колір в інтер'єрі, білий колір - це основа для контрастного виділення. Використовуючи білий колір як фон, ми отримуємо саму контрастну комбінацію, яку, наприклад, не отримати при поєднанні бежевого та коричневого кольорів.
Вводячи білий колір у палітру інтер'єру, неможливо перестаратися з набором інших кольорів, існує правило, що для отримання гармонійного поєднання кольорів, у нашому випадку в інтер'єрі, не можна використовувати більше трьох кольорів. Але це правило не поширюється на білий і чорний колір, ці кольори поза цим правилом, ці кольори вводяться для підкреслення інших кольорів, об'єктів і форм.
Смотрите по теме:
24.09.2016