Договір із дизайнером. Кому він потрібний

Договір між дизайнером та замовником

Як оформити договір на надання послуг дизайну інтер'єру

dogovor-s-designerom-oformlenie-documenta

З якихось дивних і незрозумілих причин склалася така думка, що договір надання послуг – це пастка для дизайнера. Що такий договір вигідний виключно замовнику, а права та свободи дизайнера він сильно ущемляє. Договір між дизайнером інтер'єру і замовником - це не данина моді, не забаганка замовника, це лише один з рядових документів, якими керуються обидві сторони під час роботи над дизайн-проектом. У житті виходить найчастіше так, що саме замовник наполягає на укладанні договору, а дизайнер знаходить причини зробити проект без договору.

Давайте більш докладно розберемо, на який із сторін договір необхідний переважно, у яких ситуаціях він обов'язковий, а яких небажаний. Можливо чиїсь інтереси договір захищає, а для когось є засобом залякування. Хто має укладати договір і чи можна іншій стороні вносити правки у договір між замовником та дизайнером.

Укладати договір на надання послуг змушують страхи обох сторін, як у замовника, так і дизайнера інтер'єру. Всі побоювання з цього приводу не безпідставні, а кожне з них-результат особистого невдалого досвіду, або досвіду знайомих людей. Постараємося розібратися, у кого більше страхів, у дизайнера інтер'єру або у його замовника.

 

This is box title
  • Гроші заплачу, а проекту не буде
  • изайнер будь-якої миті зникне, не закінчивши проект
  • Не будуть дотримуватися терміни за проектом
  • Немає жодної гарантії та відповідальності
This is box title
  • Для замовника у договорі прописується багато обмежень
  • Договір- це документ, де фігурують персональні дані замовника та певні суми грошей
  • Дизайнер оформить договір так, що будуть враховані лише його інтереси
Страхи дизайнера без договору
  • Проект буде зроблено, а грошей замовник не заплатить
  • Без договору зміни до проекту доведеться вносити нескінченно
  • Замовник може відмовитися від своїх слів та обіцянок
  • Вимагає виконання додаткових послуг, які не входять до дизайн-проекту
Страхи дизайнера з договором
  • Договір-документ, який доводить, що дизайнер веде підприємницьку діяльність, а вона не оформлена офіційно
  • У договорі у замовника більше прав, ніж у дизайнера
  • Умови договору вимагають дотримання чітких термінів, гарантій та відповідальності

Отже, зі списку можемо помітити, що у своїх страхах обидві сторони практично рівні, і замовник та дизайнер. Так як же бути в цій ситуації, залишити все як є, і покластися на може, або все ж таки укласти договір? Як не дивно, але єдиний спосіб, якщо не виключити всі непорозуміння, хоча б їх мінімізувати, це укласти договір на надання послуг. Пропоную докладніше зупинитись на основних пунктах договору.

Основні положення договору, які слід взяти до уваги, складаючи цей документ:

  1. Договір – це офіційний документ, який має юридичну силу.
  2. Договір має максимально захищати права обох сторін
  3. Договір із дизайнером повинен дати відповіді на всі питання, що виникають у роботі над проектом. Чим більше питань ви висвітлили в договорі, тим менше проблем на вас чекає в подальшій роботі.
  4. У договорі мають бути розписані по кожному етапі співпраці між замовником та дизайнером. Якщо ваш договір вийшов в одну сторінку машинописного тексту, це означає, що він порожній і практично марний.

"Шапка" договору

 

У цьому розділі все стандартно, головне вказувати прізвище, ім'я та по батькові повністю, а не обмежитися прізвищем з ініціалами. Зазвичай від дизайнера, як від людини, яка складає договір, вимагається повний запис ПІБ, а замовник вписує своє прізвище, часто без ініціалів. Пам'ятайте рівні права у обох сторін.

Предмет договору

 

Детально зазначається, яка послуга надається за цим договором. Який тип приміщення (будинок, квартира, офіс, магазин), яка площа приміщення та за якою адресою воно знаходиться. Якщо в розробку не входить якась частина приміщення, наприклад, підсобні приміщення або балкон, то в договорі це слід вказати.

Наприклад. Розробка дизайн-проекту з авторським супроводом двокімнатної квартири, загальною площею 85 м², розташованої за адресою м. Київ, вул….)

 

 

Платня

dogovor-s-designerom-oplata-uslug

Вказується сума, про яку домовилися сторони як оплата за послуги з дизайну. Зрозуміло, у національній валюті, тобто у гривнях. Зазвичай, дотримання інтересів двох сторін, практикується розподіл загальної суми на частини: аванс і розрахунок, у відсотковому співвідношенні 50/50 %. Пропишіть у договорі умови, за яких вноситься кожна частина оплати. Наприклад, аванс вноситься на початок проектних робіт з підписання договору. Розрахунок слід внести після надання всіх матеріалів за проектом та підписання акта здачі/прийому послуг.

Порада
Рекомендую поділити загальну суму на 3-5 частин, залежно від кількості етапів роботи над дизайн-проектом, з окремою оплатою за кожен з них. Наприклад: перепланування, створення концепції дизайну, дизайн, розробка технічної документації, авторський супровід. Більшою мірою це зручно для замовника, тому буде простіше і швидше зрозуміти, чи влаштовують його послуги, які надає дизайнер.

Порядок надання послуг

dogovor-s-designerom-spisok-uslug

Послуги з розробки дизайн-проекту складаються з етапів, що виконуються у певній послідовності. У різних дизайнерів різний підхід та різна схема роботи. У цій ситуації немає чітких вказівок, як слід організувати весь процес, але тут пріоритет у дизайнера, оскільки це його послуга і він визначає умови і порядок її надання. Можу лише порекомендувати приблизний порядок етапів роботи: перепланування, створення концепції дизайну, дизайн, створення 3d візуалізації, розробка технічної документації, авторський супровід.

Порада
Буде правильно, якщо до кожного етапу роботи буде додано список матеріалів, які надає дизайнер після завершення цієї частини роботи. Наприклад: на етапі планування Виконавець надає Замовнику 3-4 планувальні рішення у друкованому або електронному вигляді (тип файлу визначає Виконавець). Пропишіть умови для початку кожного етапу. Це може бути у такому формулюванні «завершення попереднього етапу можливе за умови надання Виконавцем усіх необхідних матеріалів».

Терміни виконання робіт

dogovor-s-designerom-sroki-uslug

У цьому розділі вказується загальний термін виконання робіт та по кожному етапу послуг, що надаються окремо. По-перше, це дозволить замовнику зрозуміти, який час приділяється кожен етап проектних робіт. А по-друге, дизайнер буде застрахований від розтягнутого за часом прийняття рішень замовником.

Порада
Рекомендую обговорити та прописати ймовірність зміни термінів з вини кожної сторони окремо, а також регламентувати час на прийняття рішення Замовником. Обговорюючи терміни виконання робіт, вказуйте, у яких днях визначено терміни: робочі дні або календарні. Не забувайте про святкові дні.

Взаємодія сторін

dogovor-s-designerom-storoni-dogovora

Розділ договору призначено для регламентування коштів для комунікації сторін. Замовник та дизайнер домовляються, який спосіб зв'язку вони використовуватимуть для спілкування. Це може бути телефон, електронна пошта чи різні месенджери. Визначте пріоритетність засобу зв'язку.

Порада
Зверніть увагу, що на відміну від інтернет месенджерів, електронна пошта має юридичну силу і може бути доказовою базою. Узгоджуйте дні тижня, а також години на добу, за межами яких обговорення робочих питань неприйнятне. Особисте життя має кожен, і дизайнер, і замовник. І не забувайте, дизайн робота творча, але все ж таки це робота.

Обов'язки сторін

dogovor-s-designerom-spisok-uslug-2

Дуже часто в цьому розділі прописують лише загальні нудні та нікому не цікаві стандартні умови. До таких стандартних умов належать:

Сторони повинні відповідально ставитися до своїх обов'язків та дотримуватися умов договору
Виконавець зобов'язаний виконати роботу професійно та точно у строк
Та інше…

Насправді є перелік умов, які слід включити до договору і цей розділ буде доречним:

 

  • Виконавець не має права розголошувати інформацію про замовника або його об’єкт, яку він отримав під час роботи над проектом, без згоди на те замовника
  • Виконавець не має права, без згоди на те замовника, фотографувати та розповсюджувати знімки приміщення
  • Виконавець може вимагати від замовника будь-які документи (план від забудовника), які стосуються проекту
  • Виконавець може залучати до виконання своєї роботи третіх осіб. Але він сам нестиме за них відповідальність
  • Виконавець може залучати за необхідності інших фахівців як консультантів. Оплата їх послуг обмовляється із замовником та оформляється окремим договором або доповненням до існуючого договору
  • Виконавець може заявити про свої авторські права на дизайн приміщення, яке він проектує, але лише на дизайн
  • Замовник зобов’язаний надати виконавцю можливість відвідування об’єкта для огляду та вимірів
  • Замовник зобов’язаний надати виконавцю всі необхідні матеріали та інформацію, які необхідні для роботи над проектом

Перелік матеріалів та послуг, що надаються

dogovor-s-designerom-spisok-uslug

У договорі мають бути чітко прописані всі матеріали, які дизайнер надає в обсязі дизайн-проекту. Під поняттям «матеріали проекту» слід розуміти креслення, паспорт оздоблювальних матеріалів, візуалізації, відомість матеріалів та ін.

Вимога до дизайн-проекту.

Необхідно вказати у договорі, у вигляді надається проект: друкований вигляд (формат А3 чи А4) чи цифровий (із зазначенням розширення файла, хто визначає розширення файла, якому носії буде надано файл).

Вимоги до 3d візуалізації.

Потрібно вказати, скільки зображень надається для кожного приміщення. Якщо є приміщення, для яких не виконується 3d-візуалізація. То вони мають бути зазначені у договорі.

Вимоги до креслень (технічна документація).

Слід зазначити повний перелік усіх схем, розрахунків та відомостей, які будуть представлені у вигляді технічної документації.

Порада
Дуже зручно, коли проект надається замовнику у двох варіантах – один екземпляр у друкованому вигляді, і копія в електронному вигляді надіслана на електронну пошту. Для зручності краще розмістити електронну версію в онлайн-сховищі з наданням доступу до нього для всіх фахівців, які будуть задіяні у ремонті або будівництві об’єкту.

Інші необхідні для договору пункти, такі як «Вирішення суперечок», «Розрив угоди», є типовими та не вимагають особливих пояснень.

Наприкінці хочу сказати, що укладання договору між дизайнером та замовником на надання послуг, є не побажанням, це робоча необхідність. Як ви змогли помітити, договір не захищає чийсь бік більше, а чийсь менше. Договір має влаштовувати та відстоювати інтереси обох сторін. Договір це документ, який є результатом успішних переговорів. Укладайте договір, додавайте до нього будь-які положення та умови, які допоможуть вам у роботі та позбавлять вас конфліктних ситуацій.

Удачі в дизайні та ремонті!

 

Смотрите по теме:

Виктор и Ольга Цвиль

Оценить:
Не оченьТак себеСойдетХорошоСупер (4 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *