Екстер'єр
зовнішній вигляд будівлі
Відома для всіх людей приказка «По одягу зустрічають …» повною мірою застосовна до зовнішнього оздоблення будинку, тому що саме зовнішній вигляд Вашого будинку справляє перше враження про все житло, а перше враження можна зробити тільки один раз. Отже зовнішній вигляд будинку (надалі називатимемо його екстер’єром) готує людину, яка вперше потрапляє на Вашу територію, до загальної стилістики житла. У нашій статті про інтер’єр йшлося, що саме він максимально відображає всі уподобання господарів, що саме він створює затишок у будинку, але так само і екстер’єр є відображенням способу життя його власників. Так само як і внутрішнє оформлення приміщень підбирається під свій смак, так само і планується ділянка з усіма прилеглими до будинку спорудами, і саме тому варто також ретельно підходити до проектування своєї території. І якщо інтер’єр, тобто внутрішнє оформлення, відображає більш особисту, інтимну сторону власника будинку, то екстер’єр характеризує людину більш широко, глобально. Наприклад наша людина-спортсмен, і максимум що він може дозволити собі встановити в межах житлових кімнат-це пару тренажерів, ну і відповідно, всілякі нагороди, сувеніри, а ось територію своєї ділянки може перетворити на справжнісінький спортивний комплекс.
Що потрібно розмістити на ділянці
Стандартний набір малих архітектурних форм, які можна розмістити на ділянці – це будинок (або котедж), гараж або крите паркувальне місце для автомобілів (а їх кількість різне – мінімум одне авто, але в середньому два), якась альтанка для відпочинку у весняний – осінній період (але можливі і капітальні всесезонні споруди, призначені для використання цілий рік), а також сауна або лазня. Також слід внести до цього списку доріжки, гойдалки або дрібні водойми. Але цим стандартним набором можна і не обмежуватися, все залежить від площі ділянки, фантазії дизайнера та фінансових можливостей замовника. До списку, крім басейну або тенісного корту, можна додати незвичайні споруди та об’єкти, такі як лабіринти з вічнозелених насаджень, міні-трек для електромобілів (квадроциклів) та інше. Зрозуміло, що внутрішнє оформлення будинку має відповідати його зовнішній оболонці, інакше сучасний інтер’єр втиснутий в коробку з класичним фасадом виглядатиме м’яко кажучи дивно. Завдання дизайнера при проектуванні ландшафту практично схоже на завдання, яке ставиться перед ним при оформленні внутрішніх приміщень. А це затишок, зручність, ергономічність у користуванні, в ідеалі – це вписати споруди в існуючий ландшафт, максимально використовуючи ті умови, що дісталися до дому. Це можуть бути великі дерева, природні нерівності (як пагорби або поглиблення) ділянки, обов’язково використання панорами місцевості, якщо таке можливе. Цей принцип взятий за основу з англійських (іррегулярних) парків, коли всі будівлі вписані в існуючий ландшафт або з мінімальним збитком, або зовсім без останнього. Цим принципом керуються зараз у розвинених країнах, де питання охорони навколишнього середовища стоять особливо гостро. Але існує і другий спосіб проектування, у такий спосіб будували парки у Франції і називаються вони французьким парком або регулярним парком. Це такий принцип, коли зносять все, що є, всі поглиблення або виступи вирівнюються, всі дерева викорчовуються, а нові висаджуються під шнур. Якщо коротко охарактеризувати ці два принципи у проектуванні парку, можна сказати так, що французький парк будується навколо будинку, а в англійському парку навпаки – будинок у парку.
Орієнтація будівлі з боків світла
Крім того, щоб гармонійно спланувати всі основні споруди і допоміжні малі архітектурні форми на ділянці, з’єднати їх магістралями, дуже важливо розташувати всі будівлі не тільки одна щодо одної, а й щодо сторін світла. Я зараз говорю не про фен-шуй, хоча як дизайнер, я намагаюся дотримуватися деяких, підкреслюю деяких, положень і норм, прийнятих у цьому вченні. Якщо розібратися, то за хитромудрими трактуваннями багатьох положень приховані цілком зрозумілі й логічні речі, тому я і дотримуюсь їх, як то кажуть «без фанатизму» чи сліпого наслідування. Так ось, повернемося до сторін світла. Результатом грамотного планування ділянки є позитивні емоції у людей, які житимуть у цьому будинку та на цій території. Зрозуміло, що всі люди різні, і комусь приємно прокидатися вранці з сонцем, що сходить, коли його промені проникають через вікно спальні. Але існують люди, які ранок сприймають, як даність, і цей ранок з його настанням цієї людини не особливо радують, і ці промені які все норовлять розбудити і ріжуть око … ну і в такому дусі. Це я до того, що не всі стандарти підходять для всіх людей, хтось із них радий відійти від стандартів та нормативів. А тому, перед плануванням ділянки щодо сторін світла, щодо панорам місцевості, важливо добре пізнати людину, пізнати її звички та побажання. А не завжди це можна дізнатися, поставивши пряме питання, часто це можна почути миттєво, у розмові на зовсім іншу тему. І ось тому дизайнер, окрім своїх прямих професійних даних – це ще й психолог, який уміє уважно слухати.
Скільки потрібно для щастя,
гектар чи шість соток?
Звичайно можна заперечити, що якщо замовник надає для розробки проекту ділянку в гектар, та ще серед лісу або на березі водойми, то, звичайно, можна придумати щось оригінальне, тут навіть зіпсувати складно, а ти, мовляв, сплануй ділянку в шість соток, коли довкола вже є сусідні будинки! Ось як створити затишок на ділянці? Тут немає і не буде стандартної поради, мовляв, зроби так і так, у будь-якому випадку все індивідуальне. Навіть на шести сотках можна «викрутитись», як варіант, можна запропонувати будинок менших розмірів у плані або навпаки збільшити поверховість, при цьому звільнивши частину території для допоміжних будівель, можна запропонувати нестандартну форму або планування будинку, щоб своїми стінами в тандемі з іншими МАФами. малими архітектурними формами) створити так званий внутрішній дворик, щось подібне до Ватикану-держави в державі, коли на території ділянки є ще внутрішній простір, який прихований від сусідів своїми ж спорудами. Так само, як і у вирішенні планувальних завдань з інтер’єрами, ми-дизайнери студії «ViO-design», намагаємося не затискати себе в рамках, і це часто допомагає вирішувати завдання, які ставлять перед нами наші замовники. Адже завжди приємно, коли після завершення всіх будівельних робіт заказник запрошує в гості попити чаю, і коли за цим чаєм чуєш слова подяки, що нам як професіоналам вдалося створити для нього ту затишну і функціональну ділянку, про яку він мріяв, але самостійно висловити всі побажання не міг.