Як самостійно спланувати електрику у будинку

Проектування електрики в будинку, та розташування розеток та вимикачів – це окремий та важливий етап у ремонті приміщення. Від того, наскільки правильно все буде зроблено, залежить те, чи буде достатньо розеток, чи зручно буде користуватися вимикачами, і чи не доведеться постійно використовувати перенесення.

Здавалося б, що тут складного, все одно проводити електрику буду не сам, а електрик все знає і підкаже, а я тільки стверджу. За роки своєї професійної діяльності я, як дизайнер интерьера, зіткнувся з тим, що навіть самі електрики роблять грубі помилки при плануванні електрики в будинку чи квартирі. Сподіваюся, мої поради допоможуть тим, хто самостійно планує електрику у своєму будинку. Для тих же, хто користується послугами електрика, буде корисно, хоча б з принципу «одна голова добре, а дві-краще».

Перед початком проектування електрики необхідно зайнятися розташуванням меблів у будинку чи квартирі. Слід рухатися від загального до часткового.

Кухня

Кухня-найскладніше, щодо електрики, приміщення в будинку, тому почнемо з неї. Незалежно від типу кухонних меблів, принцип розташування електрики однаковий.

Icon_rozetkaРозетки робочої зони. Розетки на робочій зоні (фартух кухні) розташовуються на висоті 1100-1150 мм від рівня підлоги, цей розмір продиктований рівнем стільниці: висота цоколя 100-150 мм, висота нижніх тумб 700-720 мм, висота (товщина) стільниці 28 мм, висота кухонного плінтуса 30-50 мм. Призначення цих розеток-підключення дрібних побутових приладів: міксер, шейкер, комбайн, хлібопічка, тостер, мультиварка, кавоварка або кава машина, м'ясорубка, морожениця, йогуртниця, мікрохвильова піч (якщо вона не вбудована), блендер, електричний чайник тощо. Всю цю техніку можна розділити на дві групи: щоденного використання та використання в міру потреби. Прилади щоденного використання вимагають постійного місця розташування на робочому столі і відповідно розетки для кожного такого приладу, це може бути чайник, мікрохвильова піч та ін. Дрібні побутові прилади рідкісного використання, такі як м'ясорубка, блендер, можуть сміливо ділити між собою одну-дві розетки. Розетки цього призначення розташовуються блоками 2,3,4 або 5 штук. Бувають випадки (різного роду сімейні урочистості), коли одночасно потрібне використання кількох тимчасових приладів, тому розумно в блок додати 1-2 резервні розетки.

Warning / Увага
  • Розетки робочої зони не можна розташовувати в зоні миття (мокра зона), в районі плити (варильної поверхні).

Під цими зонами мається на увазі ділянка стільниці безпосередньо з мийкою або плитою плюс 200-300 (мінімально) мм з кожного боку.

Icon_vilkaПідключення духової шафи (духовка). Оскільки духовка може розташовуватися на різній висоті, а це стандартно під стільницею, в півпеналі або в пеналі, то і висота розетки для її підключення різна. Розетка розташовується в будь-якому місці за духовкою, але для більшої зручності центр розетки розташовується на 70-80 мм нижче за верхній край духовки, відповідно висоту від рівня підлоги потрібно розрахувати самостійно, враховуючи висоту розташування самої духовки. Зверніть увагу, для підключення духовки потрібен силовий кабель, оскільки потужність духовки становить від 2,5 до 4 кВт. Залежно від моделі (і відповідно потужності) духовка підключається через клемник, або за допомогою відокремленої розетки. У будь-якому випадку такий потужний прилад необхідно встановлювати на окремий автомат.

Icon_vilkaПідключення варильної поверхні (плити). Розетка для електричної варильної поверхні розташовується поруч із розеткою для духової шафи (якщо вони встановлені парою), або просто в тубі під плитою. Слід врахувати, що потужність електричних плит перевищує потужність духової шафи і становить від 3 до 10 кВт, тому підключення лише через клемник (колодку). Навіть якщо у Вас газова варильна плита, їй все одно потрібна розетка, оскільки всі газові плити оснащені електрозапалюванням. Для електрозапалювання досить звичайної розетки (не силова).

Icon_vilkaПідключення витяжки. Висота розташування витяжки над стільницею 700-750 мм відповідно від рівня підлоги її висота становить 1600-1650 мм, під висотою мається на увазі рівень нижнього краю витяжки. Залежно від конфігурації кухонних меблів і розташування витяжки існує два варіанти розташування розетки. Перший - це вище за рівень кухонного карниза, або просто вище за верхню межу меблів. Кабель від витяжки проходить декоративним кожухом витяжки і йде за карниз. Стандартна висота кухонних меблів 2100-2300 мм. Другий варіант підходить, якщо витяжка не впирається в карниз або розташована на стіні окремо. У такому випадку розетка знаходиться в зоні декоративного кожуха. Але є низка нюансів. Конструкція витяжки влаштована так, що саме тіло витяжки (зона розташування двигуна і крильчатки) дорівнює 200-3000 мм від нижнього краю витяжки. Тому тут встановлювати розетки не можна. Далі від тіла витяжки йде вентиляційний канал (гофра) та закінчується у вентиляційному вікні. Розетку можна розташувати в зоні декоративного кожуха (його діаметр 100-150 мм), але не строго по вертикальній осі витяжки, а правіше або лівіше за неї на 60-70 мм, але головне не вийти за розмір 110 мм. Середня ширина декоративного короба 230-250 мм, тому 110 мм - половина ширини короба (від осьової лінії).

Icon_vilkaПідключення посудомийної машини (ПММ). Важлива умова - за посудомийною машиною не можна мати жодних висновків, ні електрика, ні вода. При встановленій ПММ, від задньої стінки до стіни залишається 15- 20 мм, у цьому просторі фізично не поміщаються жодні висновки. Розетку для підключення посудомийної машини слід розташовувати в сусідній тумбі, на висоті 600-650 мм. Висота розташування може змінюватися через конфігурацію та призначення тумби: в зону розетки не повинен потрапляти висувний ящик або знімна полиця.

Розетки у тумбі під мийкою. По можливості слід уникати розміщення розеток у цій тумбі. Причина цього - вода. У тумбі під мийкою сконцентровано максимальну кількість виводів водопостачання та каналізації, тому розташування розетки тут небезпечне. На жаль, не завжди є можливість не робити в ній розеток, але якщо доводиться, то потрібно максимально себе убезпечити:

  • Використовувати лише вологозахисну розетку
  • Не розташовувати розетку під висновками води або каналізації
  • Над розеткою не повинні проходити шланги подачі/відведення води
  • Розетку слід розташовувати у верхньому дальньому кутку тумби
  • Розетка повинна підключатися через пристрій захисного відключення (ПЗВ) (друга назва вимикач диференціальний (ВД))

Розетки в тумбі під мийкою найчастіше призначаються для підключення посудомийної машини, подрібнювача відходів, системи фільтрації води.

Icon_vilkaПідключення холодильника. Розетка для підключення окремого холодильника може розташовуватися як ЗА холодильником, так і ЗБОКУ від нього. Аргумент розташування збоку "зручність відключення" не виправдовує себе, так як сучасні холодильники оснащені можливістю відключати їх, не виймаючи вилку з розетки. Навіть якщо щось трапилося з холодильником (іскрит, димить та інше) за вилку знеструмлювати все одно НЕ МОЖНА, вимикати тільки через автомат. Якщо розетка розташована за холодильником, це виглядає естетично, холодильнику вона заважає, тим більше що його не можна присувати впритул до стіни, важливі зазори для вільного природного охолодження. Вбудований холодильник висунути не так просто, тому розетка для його підключення повинна розташовуватись у сусідній тумбі.

Icon_lampОсвітлення на кухні. Крім розташування розеток, є потреба в рекомендаціях щодо освітлення. Стандартна схема освітлення «загальне світло плюс локальне» на кухні працює дуже чудово. Загальне освітлення досягається використанням підвісної стелі світильника, коли світло від світильника частково розподіляється вниз, в сторони і вгору на стелю, і відбившись від стелі ще більше розсіюється в сторони і вниз. Локальне освітлення – це освітлення окремих ділянок приміщення. Такого типу освітлення потребує обідня зона (обідній стіл), а також робоча зона. Ось із робочою зоною докладніше. Зона варильної поверхні (плити) висвітлюється вбудованими у витяжку світильниками. Зазвичай це два світильники по 30Вт кожен. Як підключати витяжку описано в пункті «Підключення витяжки». Важливо висвітлювати зону миття та безпосередньо робочу зону. Для цих цілей можна підібрати досить багато світильників на будь-який смак і під будь-який дизайн. Останніми роками активно використовується LED стрічка.

Переваги LED освітлення (LED стрічки)
  • Низький вольтаж у самому світильнику (12 V) (не вдарить струмом)
  • LED стрічка (світлодіодна стрічка) не чутлива до перепадів напруги, оскільки працює через трансформатор
  • Такий світильник має великий робочий потенціал.
  • Низькі показники споживання електроенергії
  • Невеликі розміри. LED стрічка оснащена клейкою основою, з її допомогою можна закріпити до корпусу кухні або використовувати з алюмінієвим профілем

Для підключення достатньо передбачити виведення дроту вище за рівень верхньої межі кухні. Там же можна буде розташувати трансформатор, а провід для підключення стрічки можна опустити за верхніми шафами, конструкція шаф така, що існує простір 15 мм, де легко можна його провести.

Вимикачі для світильників можна розташовувати або в одному блоці з вимикачем основного світильника або в блоці з розетками робочої зони (фартуха).

Warning / Увага
Ніколи не виводьте розетки в кухонний цоколь!
 Норми освітленості для кухні (Вт/м кв): лампи розжарювання 12-40, галогенові лампи 30-35, лампи денного світла 8-10. 

Для правильного планування кухні має допомогти схема кухонних шаф або стаття «Кухня. Основи планування»

Кухня. Основы планировки

shema_kuhni

 

Передпокій та коридор

Icon_rozetkaРозетки в передпокої та в коридорі необхідні, хоча на перший погляд це може здатися дивним. Оскільки конфігурація цих приміщень дуже різноманітна, немає сенсу описувати кожен окремий випадок, зупинюся на загальних положеннях. Потрібна розетка для підключення пилососу. Потрібна розетка для підключення електричного сушителя для взуття, це розумно зробити поблизу вхідних дверей, висота розташування стандартна 250-300 від рівня підлоги. Якщо є в передпокої подібність консолі (щось середнє між поличкою та тумбочкою), буде не зайвим у її зоні запланувати розетку для заряджання телефону. При висоті такої консолі 900-1000 мм від рівня підлоги розетка може розташовуватися на висоті 600-700 мм (нижче рівня консолі), або на висоті 1100-1150 мм (вище рівня консолі). Якщо це квартира і немає кабінету, то десь потрібно сховати маршрутизатор (Wi-Fi роутер). Його можна сховати в шафі передпокою, і в такому випадку розетка для нього проектується з урахуванням конструкції шафи.

Icon_lampОсвітлення в передпокої та коридорі також проектується за принципом використання загального освітлення (підвісний світильник) і локальних світильників (точкові врізні світильники, бра). Локально висвітлюються необхідні зони: дзеркало настінне або дзеркало у дверях шафи. Практично використання прохідних та перехресних вимикачів. Схема їх розташування проектується за маршрутом проходу людини до інших приміщень з таким принципом, щоб не доводилося повертатися. Висота розташування вимикачів стандартна-1000 мм. Висота розташування настінних світильників (бра) 1700-1800 мм від рівня підлоги.

 Норми освітленості для передпокою або коридору (Вт/м кв): лампи розжарювання 10-15, галогенові лампи 11-13, лампи денного світла 3-4. 

 

Вітальня

Icon_rozetkaРозташування розеток для вітальні мають особливості. Розетки можна розбити на дві групи: загального призначення та цільового призначення. Цільове призначення-це розетки підключення телевізора, тюнера, акустичної системи, якщо є-акваріума з усім додатковим обладнанням, та інше, тобто всі розетки, в які встромлені вилки постійно. Розетки загального призначення - це розетки, які вільні і не мають постійного підключення різної техніки. Так ще існує окрема група-це висновки електричного кабелю. Це ті випадки, коли провід є, є, а розетки немає, тобто електроприлад підключений без можливості відключити його за допомогою вилки. Такі прилади- це внутрішній блок кондиціонера (спліт система), електричний привід для відкривання/закривання штор, опуск/підйом екрана для проектора та інше.

Розетки цільового призначення. Одна з основних цільових розеток-це підключення телевізора, якщо бути точним то це група розеток або блок. electrica_ViO_2

Такий блок складається з розетки підключення для телевізора, розетка для тюнера (або двох, в залежності від потреби), розетка для акустичної системи, для плеєра (мультимедійного пристрою), так само розетки для підключення інтернет-кабелю і телевізійного кабелю. Не зайвим буде додати дві розетки про запас на випадок встановлення техніки, якої не планували. Зазвичай, за такої кількості розеток, виходить два блоки (групи або складання). Висота розташування залежить від того, як планується розташовувати телевізор (на тумбі, комоді або просто на стіні). Якщо телевізор розташовується на комоді, висота якого 900-1000 мм, розетки розташовуються на висоті 1150-1300 мм. Якщо телевізор розташовується на тумбі, в якій передбачено місце для периферійної техніки (плеєр, тюнер та ін.) розумно робити розетки на двох висотах: на висоті 300-400 мм - розетки для підключення периферійної техніки, інтернет та телевізійного кабелю, а на висоті 900 - 1000 мм - розетки для підключення телевізора, інтернет кабелю плюс резервна розетка. У кожному з блоків, зазвичай це центральна, встановлюється порожня розетка із заглушкою, ці розетки з'єднуються один з одним у товщі стіни коробом, або пластиковою трубою діаметром 50 мм. Призначення цього пристрою - можливість прокладати кабелі (аудіо/відео та інші) від телевізора до периферійних пристроїв, щоб усі проводи та кабелі не були видні. Якщо телевізор розташований на стіні і закріплений за допомогою кронштейна, розетки слід розташовувати під кронштейном, якщо дроти до розеток підходять знизу, або над кронштейном, якщо дроти до розеток підходять зверху. Висота розташування розеток залежить від висоти розташування кронштейна, яке розташування залежить від розміру телевізора. При такій великій кількості розеток у цій групі слід врахувати, що не кожен виробник має у своєму арсеналі рамки для розеток на 5 штук, рамки на 4 штуки є у всіх виробників. Тому перед проектуванням кількості розеток, визначитися з виробником та вибрати відповідну модель.

 

Розетки загального призначення розташовуються у місцях, які на перший погляд непримітні (за шторою, у кутах). При проектуванні електрики, зокрема розеток, необхідно врахувати можливість підключення пилососа. Довжина шнура, що змотується, у пилососа в середньому від 4 до 7 метрів, цю потрібно врахувати, щоб була можливість максимум з двох місць підключення пропилососити всю кімнату. Існує практика, що розетки в подібних приміщеннях розміщуються з кроком 3-4 метри. У житті такий принцип працює не зовсім-розетки на увазі, і завжди є ті, якими взагалі не користуються. Правильніше проектувати розетки під задане розташування меблів. Висота розеток стандартна - 250-300 мм. Якщо розташування розетки кутове, то центр одинарної розетки = 200 мм. Розумно запланувати розетки, хоча б одинарні, в зоні дивана (на випадок підключення торшера в перспективі), до габариту дивана додати 200-300 мм, це буде центр розетки.

Icon_lampОсвітлення вітальні так само може бути загальним та локальним. Загальне освітлення - наявність стельового світильника. Більшість світильників передбачено для дворежимної роботи, тобто вся потужність лампочок розподілена за принципом 1/3 або 2/3. У такому разі необхідно використовувати двоклавішний вимикач. Останнім часом існує тенденція використання виключно локального освітлення, без освітлення приміщення повністю. Залежно від планування кімнати, вимикачі можна розташовувати в одному місці, скажімо, біля вхідних дверей (справа або зліва) приблизно 200 мм від дверної коробки, на висоті 1000 мм від рівня підлоги. Таку ж можна розташовувати вимикачі окремих локальних зон у цій самій зоні. Практичним є використання прохідних та перехресних вимикачів.

 Норми освітленості для вітальні як для вітальні (Вт/м кВ): лампи розжарювання 10-35, галогенові лампи 25-30, лампи денного світла 7-9. 

 

Спальня

electrica_ViO_1Icon_rozetkaРозетки спальні, так само як і у вітальні, можна поділити на розетки цільового та розетки загального призначення. Підключення телевізора здійснюється за принципом підключення телевізора у вітальні. Розетки для косметичного столика логічно розташовувати вище за рівень стільниці, а це 900-950 мм від рівня підлоги, практично розташовувати розетку (або дві) в одному блоці з вимикачем світильника цієї зони. Розетки нижче за рівень стільниці (на стандартній висоті 300 мм від підлоги) непрактичні. У розетки загального призначення слід додати розетки в зоні тумбочок. Ці розетки можуть розташовуватися збоку від тумбочки і бути на стандартній висоті від підлоги 250-300 мм, але можуть розташовуватися над тумбочкою, в такому випадку вона розташовується на висоті 550-600 мм. Практично встановлювати розетку (або дві) в одну рамку (блок, збирання) з вимикачем для локального освітлення (світильник бра).

Icon_lamp

Освітлення спальні також може бути загальним і локальним. Локальне освітлення - зона туалетного (манікюрного) столика, зона ліжка (світильники бра або стельові світильники з низьким опуском), також декоративне освітлення.

Вимикач загального світильника розташований стандартно біля вхідних дверей. Практично використовувати прохідні вимикачі для загального світильника, коли другий вимикач розташовується біля тумбочки, поруч з вимикачем бра і розеткою.

 Норми освітленості для спальні (Вт/м кв): лампи розжарювання 10-20, галогенові лампи 14-18, лампи денного світла 4-6. 

 

Санвузол

Icon_rozetka

Розташування розеток в санвузлі - це необхідність, адже потрібно підключити бойлер, пральну або сушильну машину, електричний сушарку для рушників, а так само необхідна розетка для підключення фена.

Розетка підключення електричного рушникосушителя розташовується збоку від самого сушителя приблизно на 150 мм, праворуч або ліворуч, залежно від його моделі (деякі виробники пропонують як «праві», так і «ліві»), висота розташування 900-1000 мм від підлоги.

Розетка підключення бойлера розташована знизу та збоку від нього. Висота розташування залежить від моделі бойлера (важливий його розмір) та висоти стель, у середньому висота = 1500-1700 мм від підлоги.

Розетка для підключення пральної машини може розташовуватися збоку від машини приблизно 100-150 мм і на висоті 850-950 мм. Або над пральною машиною на висоті 950-1000 мм.

Warning / Увага
  • У жодному разі розетка для пральної машини не розташовується за нею!

Якщо пральна машина використовується в парі з сушильною машиною, встановленою зверху, тоді подвійна розетка розташовується тільки збоку 100-150 мм від машини, і на висоті 850-950 мм від підлоги.

Розетка для загального призначення (підключення фена, плойки, прасок та інших подібних приладів) розташовується в зоні дзеркала та умивальника, але на безпечній відстані від умивальника та на висоті 1000 мм від підлоги. Практично розташовувати розетку в одному блоці з вимикачем світильника зони дзеркала.

 

Icon_lampОсвітлення санвузла в загальне та локальне. Загальне – стельові світильники, локальне-освітлення зони умивальника та дзеркала. Вимикач санвузла знаходиться зовні. Слід подумати про підключення примусової вентиляції санвузла, оскільки це приміщення з підвищеною вологістю. Примусова вентиляція- це звичайний витяжний вентилятор, вмонтований у вентиляційну решітку, тут все просто, а ось із підключенням можливі варіанти:

  • Вентилятор можна запитати разом із загальним світильником санвузла, у такому разі його робота пов’язана з освітленням.
  • Вентилятор можна підключити на другу клавішу двоклавішного вимикача освітлення санвузла. Управління залежить від вас і робота вентилятора не залежить від освітлення.
  • Використання реле відстрочки, коли після вимкнення освітлення вентилятор працює ще якийсь запрограмований час

Вимикач світильника зони дзеркала знаходиться на безпечній відстані від умивальника на висоті 1000 мм від підлоги.

 Норми освітленості для санвузла (Вт/м кв): лампи розжарювання 10-30, галогенові лампи 20-25, лампи денного світла 6-8. 

 

Дитяча кімната

Icon_rozetkaIcon_lampРозетки та освітлення дитячої кімнати проектуються за нормами та принципами спальної. Якщо дитяча кімната належить малолітній дитині, рекомендується використовувати розетки із захистом від дітей. Висоти розеток та вимикачів для дитячої кімнати розташовуються за стандартною схемою, занижувати їх немає сенсу.

 

 Норми освітленості для дитячої кімнати (Вт/м кв): лампи розжарювання 10-35, галогенові лампи 25-30, лампи денного світла 8-10. 

Смотрите по теме:

Виктор и Ольга Цвиль

Оценить:
Не оченьТак себеСойдетХорошоСупер (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *