Крісло Павич (Peacock chair) – східна екзотика

Природа- найталановитіший винахідник і людина не перестає дивуватися всім її витворам. Досить просто вміти спостерігати і бачити незвичне у буденному. Величезна кількість світильників, меблів та інших предметів інтер'єру отримали своє життя завдяки тому, що дизайнер надихнувся якоюсь досконалістю світу природи. Один з таких прикладів-це крісло «Павич».

Крісло "Павич" (Peacock chair), крім декількох імен, таких як "Павлиний трон" і "Пісочний годинник", "крісло Еммануель" має кілька конструктивних модифікацій-як складних і величних, так і простих і мають невеликі розміри. Деякі з цих варіантів виглядають спрощеними копіями складних оригіналів.

Armchair_Peacock_ViO-design
Крісло Павич (Armchair Peacock)

Історія виникнення цього граціозного крісла неоднозначна. У деяких джерелах згадується, що батьківщина крісла Peacock це Китай і час його створення 19 століття. У інших джерелах місцем появи крісла значиться Південно- Східна Азія, а більш конкретно- Філіппіни, звідки це крісло потрапило на Всесвітню виставку 1876 року у Філадельфії. Цього року виставка проходила не в Європі, як завжди, а в США і мала офіційну назву «Міжнародна виставка мистецтв, промислових виробів та продуктів ґрунтів та шахт». Вибір країни, міста та року проведення не випадковий. У 1874 році конгрес США підтримав ідею президента Уілісса Гранта про те, що Америка повинна продемонструвати всьому світу своє бажання не відставати, слідуючи шляхом, відкритим європейськими державами. Рік був обраний як 100-річний ювілей відзначення незалежності США. А Філадельфія як місце проведення була обрана з кількох причин. Перша- саме тут була підписана «Декларація незалежності» і тут зберігається дзвін, що сповістив народу про незалежність Америки. Друга причина-це зручне географічне розташування.

Відстежити історію та популярність крісла «Павич» на його батьківщині дуже складно, навіть якщо враховувати, що достовірно невідоме саме місце створення, яке однаково може бути як Китай, так і Філіппіни, так і будь-яка країна Південно-Східної Азії. Зазвичай визначити батьківщину будь-якого виробу можна за декількома факторами - це матеріал, з якого воно виконано, етнічні особливості та техніка виконання. І перше (матеріал - це ротанг або каламус пальми пальми Calamus rotang ) і друге, мають дуже широкий географічний діапазон.

Крісло Павич (Peacock англ.) - це розкішний витончений виріб зі спинкою, що нагадує розпущений хвіст павича. Функціональна частина крісла (сидіння) не така велична і має стриманіші розміри. Крісло містить у собі кілька технік плетіння, від простих і навіть примітивних, до складних хитромудрих. Оригінальний колір крісла – це природний колір ротанга. Можливе було тонування природними барвниками як використовувалися відвари кори дерев або сік різних рослин. У наш час, крім традиційних кольорів, крісло часто зустрічається в білому, сірому, чорному кольорі, а також у яскравих кольорах, аж до рожевого. Для його виготовлення однаково з природними матеріалами використовуються сучасні синтетичні.

По суті, крісло Peacock – це трон. Доказом цього служить його спинка, яка своїм розміром, як збільшувальне скло, додає величі сидячому. Для будь-якого володаря трон створювався його підданими з усіма відповідними знаками поваги та регаліями. Форма трону та матеріали, з яких він виконаний говорять багато як про самого правителя, так і про його державу загалом. Трон войовничого лідера буде важким як фізично, і візуально. Він створюється з каменю або щільної, грубо обробленої деревини; виглядає жахливим-на ньому будуть присутні металеві шипи, черепи або кістки.

 

Armchair_Peacock_Too Late the Hero_1970_3
"Надто пізно герой / Too Late the Hero" 1970

Без сумніву, крісло «Павич» – це трон вождя стародавнього миролюбного тропічного племені.

Чому стародавнього? Використання ротанга доводить, що на момент його створення люди не володіли технологією обробки деревини - просто не було технологічного обладнання навіть за наявності в їх місцевості великих дерев.

Миролюбного. Та який воїн лякатиме всіх навколо хвостом павича? З цією метою більше підійшли б ікла, шкури або бивні лютих хижаків.

Тропічний. Досить подивитися на конструкцію крісла-вона легка і «дихаюча». Ну не на шкурах же в спеку сидіти ... Цілком можливо, що це плем'я могло бути ще й кочовим, так як крісло дуже легке-в подорожах кожен зайвий кілограм. Але цей аргумент дуже слабкий.

 

І не дарма, в один із піків своєї популярності, у 60-70-ті роки це крісло дуже активно використала молодь руху «хіпі» (hippies). У ті роки, під час в'єтнамської війни, хіпі активно пропагували миролюбний спосіб життя, протестували проти воєн і насильства, і використання крісла у вигляді павича хвоста як символ довелося дуже до речі. До того ж, плетені меблі коштували дуже дешево і такі аскети, як хіпі, цілком могли собі її дозволити.

За свою історію Peacock chair переживало кілька піків популярності та забутків. У ХІХ столітті, в епоху загарбницьких воєн на території Азії, коли Англія, Франція та Японія розширювали межі своїх володінь за рахунок колонізації інших країн, це крісло розташовувалося у військово-адміністративних установах колонізаторів. Використовувалося з кількох причин:

Завдяки «дихаючій» конструкції в тропічному кліматі не жарко сидіти коменданту
Легкість. Зручно у переїздах, коли штаби потрібно було періодично переносити з місця на місце
Дешевий виріб, тим більше зроблений руками «підкорених народів»
І найголовніше-це трон і аборигени повинні знати, хто тепер у них вождь.

У Європі, наприкінці 19-го на початку 20-го століть, крісло стало популярним завдяки тим самим колоністам. Кожен офіцер, який вирушав у відставку, віз додому трофеї з колоній. Крісло для Європи було дивовижним і вважалося трофеєм. Цю східну екзотику використовували як для кабінету, як ностальгію за посадовою владою військового офіцера, так і як садово-паркові меблі. А вже потім крісло з'явилося і на північноамериканському континенті.

Armchair_Peacock_Dirty Rotten Scoundrels_1988_3
"Пропащі шахраї / Dirty Rotten Scoundrels" 1988

Наступний  етап відродження- це 60-70 роки XX-го століття, коли люди мистецтва, небагаті люди, та й ті самі хіпі могли собі його дозволити, як недорогі, але ефектні меблі.

І ось уже в нашому XXI столітті знову активно використовується Павлиний трон. Завдяки своєму зовнішньому вигляду це крісло чудово вписується в сучасні інтер'єри, які оформляються в стилях еклектика, boho і contemporary. Хоча крісло набуло нового сучасного вигляду в яскравих, незвичайних для нього кольорах і сучасних синтетичних матеріалів, у класичному варіанті воно, як і раніше, актуальне.

Жодна компанія виробник меблів не має авторських прав на виготовлення цього крісла. Тому, купуючи крісло з назвою «Павич», будьте впевнені – у Вас не підробка, у Вас оригінал.

Кіно, як один із способів відображення нашої дійсності, звичайно, не могло обійти своєю увагою цього гідного представника незвичайних екзотичних меблів. І як доказ популярності Peacock пропонуємо нашу добірку фільмів за його участю.

 

 

 

Вфільмі «У всьому винен Ріо/ Blame It on Rio» (1984 рік) крісло «Павич» представлене в інтер'єрі номера готелю, де воно розташоване на тлі стіни, декорованої шпалерами під джунглі і виглядає у відповідному етносі, допомагаючи створити ефект реального бунгало. У подібній кріслі стилістиці оформлена і велике двоспальне ліжко-ефектне плетене узголів'я підказує, що і вона із сімейства «Peacock».

 

 

Armchair_Peacock_Blame It on Rio_1984_2
"У всьому винен Ріо / Blame It on Rio" 1984

 

Armchair_Peacock_Blame It on Rio_1984_1
"У всьому винен Ріо / Blame It on Rio" 1984

 

У детективній комедії «Постріл у темряві/ A Shot in the Dark» (1964) крісло з'являється в інтер'єрі ресторану, який оформлений в тропічному стилі з використанням бамбука. Стилістика підтримана відповідним текстилем.

Armchair_Peacock_A Shot in the Dark_1964
"Выстрел в темноте / A Shot in the Dark" 1964

 

У мюзиклі «Блакитні Гаваї/ Blue Hawaii» (1961) крісло Павич, на відміну від більшості фільмів, де воно є меблями і не більше того, представлено досить яскраво. Йому відводиться спеціальна роль-використання у святковій церемонії. Воно є почесним місцем практично троном для поважної людини. У цьому фільмі головну роль зіграв Елвіс Преслі (Elvis Presley).

Armchair_Peacock_Blue Hawaii_1961_2
"Блакитні Гаваї / Blue Hawaii" 1961

 

Armchair_Peacock_Blue Hawaii_1961_1
"Блакитні Гаваї / Blue Hawaii" 1961

 

Короткочасно крісло з'являється в інтер'єрі ресторану в азіатському стилі фільму «Квартира/The Apartment» (1960 рік).

Armchair_Peacock_The Apartment_1960
"Квартира / The Apartment" 1960

 

У сімейній комедії «Пастка для батьків: медовий місяць на Гаваях/ Parent Trap: Hawaiian Honeymoon (1989) крісло видно в зоні рецепції невеликого застарілого готелю на гавайських островах.

Armchair_Peacock_Parent Trap Hawaiian Honeymoon_1989
"Пастка для батьків: медовий місяць на Гаваях / Parent Trap: Hawaiian Honeymoon" 1989

 

У фільмі «Не жени хвилю/ Don't Make Waves» (1967 рік) Peacock chair можна побачити також на терасі бунгало.

Armchair_Peacock_Dont Make Waves_1967_1
"Не ганяй хвилю / Don't Make Waves" 1967

 

Armchair_Peacock_Dont Make Waves_1967_2
"Не ганяй хвилю / Don't Make Waves" 1967

 

Ще один готель у комедії «Відчайдушні шахраї / Dirty Rotten Scoundrels» (1988 рік) хвалиться наявністю у себе в холі цього ефектного предмета інтер'єру. На тлі світлих стін і в просторому приміщенні крісло «Павич» виглядає провідним поряд з невеликим класичним кріслом.

Armchair_Peacock_Dirty Rotten Scoundrels_1988_1
"пропащі шахраї / Dirty Rotten Scoundrels" 1988

 

Armchair_Peacock_Dirty Rotten Scoundrels_1988_2
"пропащі шахраї / Dirty Rotten Scoundrels" 1988

 

Ще одна яскрава роль відведена крісло у фільмі «Риф Донована/ Donovan's Reef» (1963). Це роль почесного місця, роль трона, роль якої крісло «Павлин» заслуговує на право. Крісло на тропічному тихоокеанському острові майстерно прикрашене по-гавайськи яскравими великими квітами.

Armchair_Peacock_Donovans Reef_1963_3
"Риф Донована / Donovan's Reef" 1963

 

Armchair_Peacock_Donovans Reef_1963_4
"Риф Донована / Donovan's Reef" 1963

 

Armchair_Peacock_Donovans Reef_1963_2
"Риф Донована / Donovan's Reef" 1963

 

Armchair_Peacock_Donovans Reef_1963_11
"Риф Донована / Donovan's Reef" 1963

 

У детективі Джозефа Л. Манкевича "Гра навиліт/Sleuth" (1972) крісло можна побачити у підвалі будинку головного героя. Захоплюючий фільм із гострою інтригою, яка зберігається протягом усього часу.

Кресло "Павлин" (Armchair Peacock) в кино. Кадры из фильма "Игра навылет/Sleuth" (1972) _1
"Гра навиліт / Sleuth" (1972)

 

Кресло "Павлин" (Armchair Peacock) в кино. Кадры из фильма "Игра навылет/Sleuth" (1972) _2
"Гра навиліт / Sleuth" (1972)

 

 

Крісло "Павич" (Armchair Peacock) у фільмі "Відтепер і на віки віків / From Here to Eternity" 1953 року. Події фільму розгортаються на гавайському острові Оаху в 1941 напередодні атаки японської ескадрильї на базу ВМФ США на Перл Харбор.

Кресло "Павлин" (Armchair Peacock) в кино. Кадры из фильма "Отныне и во веки веков / From Here to Eternity" _1
"Відтепер і на віки віків / From Here to Eternity" 1953

 

Кресло "Павлин" (Armchair Peacock) в кино. Кадры из фильма "Отныне и во веки веков / From Here to Eternity" _2
"Відтепер і на віки віків / From Here to Eternity" 1953

 

Кресло "Павлин" (Armchair Peacock) в кино. Кадры из фильма "Отныне и во веки веков / From Here to Eternity" _3
"Відтепер і на віки віків / From Here to Eternity" 1953

 

У мюзиклі «Мері Поппінс / Mary Poppins» (1964) крісло представлене в одній зі своїх модифікацій. Це невеликого розміру стілець у білому кольорі, де ротанг скомбінований з тканинним драпіруванням. Крісло знаходиться в дитячій кімнаті Майкла та Джейн.

Armchair_Peacock_Mary Poppins_1964_3
"Мері Поппінс / Mary Poppins" 1964

 

rmchair_Peacock_Mary Poppins_1964_1
"Мері Поппінс / Mary Poppins" 1964

 

Armchair_Peacock_Mary Poppins_1964_2
"Мері Поппінс / Mary Poppins" 1964

 

У фільмі "Хмарний атлас / Cloud Atlas" (2004) крісло з'являється лише на кілька секунд, але відоме навіть в інтер'єрі зі слабким освітленням. Режисерська знахідка - у контровому світлі крісло Павич виглядає практично невагомо. Події фільму розвиваються в кількох тимчасових лініях, які на перший погляд не пов'язані один з одним, але наприкінці фільму всі сюжети вишиковуються в логічний ланцюг. В одній із ліній оповіді, в якій події розгортаються в наш час, є інтер'єр із цим культовим кріслом.

Кресло Павлин (Peacock chair) в фильме "Облачный атлас / Cloud Atlas" (2004)
"Хмарний атлас / Cloud Atlas" (2004)

 

В американському комедійному серіалі «Сімейка Аддамс/ The Addams Family» (1964-1966 роки) наше крісло представлене не в єдиному екземплярі. Найчастіше воно демонструється у вітальні як улюблене місце проведення господині будинку Мортісії Аддамс. Але також воно є у спальні і на веранді біля входу в будинок.

Armchair_Peacock_The Addams Family_1964-1966_2
"Сімейка Аддамс / The Addams Family" 1964-1966

 

Armchair_Peacock_The Addams Family_1964-1966_1
"Сімейка Аддамс / The Addams Family" 1964-1966

 

У чорно-білому фільмі 1948 року "Наш весільний шлях / On Our Marry way" також використано режисером знамените крісло "Павич" (Peacock chair).

Кресло Павлин (Peacock chair) в кино "Наш свадебный путь / On Our Marry way" (1948)

 

Крісло не оминули своєю увагою і культові екранізації за творами Яна Флемінга про суперагента британської розвідки MI6 Джеймса Бонда (James Bond). Так у фільмі "Кульова блискавка/Thunderball" (1965) це крісло з'являється в сцені, коли дії розгортаються біля басейну з акулами.

Armchair_Peacock_Шаровая молния_Thunderball_22
"Кульова блискавка / Thunderball" (1965)

 

Armchair_Peacock_Шаровая молния_Thunderball_11
"Кульова блискавка / Thunderball" (1965)

 

Ще один фільм із знаменитої бондіани, в якому крісло "Павич" було помічено, це "На секретній службі її Величності / On Her Majestys Secret Service" (1969). На цей раз крісло знаходиться на балконі номера готелю.

Armchair_Peacock_On Her Majestys Secret Service_1969_1
"На секретній службі її Величності / On Her Majestys Secret Service" (1969)

 

Armchair_Peacock_On Her Majestys Secret Service_1969_2
"На секретній службі її Величності / On Her Majestys Secret Service" (1969)

 

Наступний у списку фільмів про суперагента Джеймса Бонда-фільм "Восьминіжка / Octopussy" (1983). У цій частині крісло у формі павича з'являється у двох модифікаціях. Перша- це класичний вид крісла-павич, тільки з м'якою оббитою спинкою. У такому вигляді це крісло ще не зустрічалося у фільмах-звичайно м'яким було тільки сидіння. Друга модифікація крісел біля басейну-це видозмінена спинка. За сценарієм фільму цей епізод показує події, що відбуваються в Індії в резиденції Восьминіжки. Цілком можливо, що це крісло є різновидом легендарного крісла із місцевими етнічними особливостями у зовнішньому вигляді.

 

Armchair_Peacock_Octopussy_1983_1
"Восьминіжка / Octopussy" (1983)

 

Armchair_Peacock_Octopussy_1983_2
"Восьминіжка / Octopussy" (1983)

 

У військовому бойовику «Занадто пізно, герой/Too Late the Hero» (1970) крісло прикрашає кабінет військового начальника.

Armchair_Peacock_Too Late the Hero_1970_2
"Занадто пізно, герой / Too Late the Hero" 1970

 

Armchair_Peacock_Too Late the Hero_1970_1
Занадто пізно, герой / Too Late the Hero" 1970

 

На кілька секунд це легендарне крісло показується у фільмі "Перл Харбор/Pearl Harbor" (2001) в епізоді, коли американські льотчики відпочивають у барі на Гаваях, за день до трагічних подій для американського флоту.

Armchair_Peacock_Pearl Harbor_2001
"Перл Харбор / Pearl Harbor" 2001

У чорно-білому фільмі «Тихіше…тише, мила Шарлотта/ Hush...Hush, Sweet Charlotte» (1964) крісло Peacock виглядає дуже елегантно і легко на тлі масивних білих колон величезної вілли.

Armchair_Peacock_Hush...Hush, Sweet Charlotte_1964_3
"Тихіше…тише, мила Шарлотта / Hush...Hush, Sweet Charlotte" 1964

 

Armchair_Peacock_Hush...Hush, Sweet Charlotte_1964_2
"Тихіше…тише, мила Шарлотта / Hush...Hush, Sweet Charlotte" 1964

 

Armchair_Peacock_Hush...Hush, Sweet Charlotte_1964_1
"Тихіше…тише, мила Шарлотта / Hush...Hush, Sweet Charlotte" 1964

 

У музичному фільмі «Моя прекрасна леді» (My Fair Lady) режисера Джорджа Кьюкора, створеного за п'єсою Бернарда Шоу «Пігмаліон» з неповторною Одрі Хепберн у головній ролі.

Моя прекрасная леди_My Fair Lady_1964_1
"Моя прекрасна леді / My Fair Lady" 1964

 

Моя прекрасная леди_My Fair Lady_1964_2
"Моя прекрасна леді / My Fair Lady" 1964

Художники- декоратори й до сьогодні не забувають про це славетне крісло та доволі активно його застосовують. Ось наприклад в супергеройському серіалі "Пацани" (The Boys) ми помітили наше улюблене крісло Павич.

Armchair-Peacock-Пацани-The Boys-2019
"Пацани" (2019) "The Boys"

 

Ще один випадок, коли в сучасному фільми можна надибати цю перлину. На цей раз ретроспектива від 2020 року Смерть на Нілі (Death on the Nile). Великий Еркюль Пуаро поруч з великим Павліном.

Armchair-Peacock-Смерть на Нілі-Death on the Nile-2020
"Смерть на Нілі" (2020) "Death on the Nile"

 

Фільм «Еммануель/Emmanuelle» (1974 рік), дії якого відбуваються в Південно-Східній Азії, не тільки демонструє два крісла в кімнатах героїнь, але також воно представлене на офіційному постері до фільму, з Сільвією Крістель (Sylvia Maria Kristel).

Armchair_Peacock_Эммануэль_Emmanuelle_1974_1
"Еммануель / Emmanuelle" 1974

 

Armchair_Peacock_Эммануэль_Emmanuelle_1974_2
"Еммануель / Emmanuelle" 1974

Матеріал підготувала Ольга Цвіль.

 

Смотрите по теме:

Виктор и Ольга Цвиль

Оценить:
Не оченьТак себеСойдетХорошоСупер (8 оценок, среднее: 4,88 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *