Кухня. Основи планування

Кухня у сучасному розумінні не може існувати без присутності побутової техніки, скоріше навіть не просто присутності, а корисної співпраці. Техніка-помічник людини на кухні, з інтелектуальними програмами та набором корисних функцій вона багато в чому замінює людину, але й сама техніка диктує нам деякі умови. Для того щоб техніка успішно сусідила з людиною і сама з собою, необхідно правильно розмістити її на кухні. Кухонну техніку умовно можна поділити на дві групи. Умовно, та тому що такий поділ дуже суб'єктивний. Для когось наявність духовки на кухні обов'язково, а хтось спокійно обійдеться мікрохвильовою піччю. Отже. Група перша (необхідна техніка) – холодильник, плита, мийка, витяжка. І друга група-(другорядна техніка) мікрохвильова піч, посудомийна машина, подрібнювач відходів, кухонний комбайн, міксер, шейкер, чайник, хлібопічка, та інша дрібніша техніка.

Розмова про вбудовану кухонну техніку більш детально піде в іншому нашому матеріалі, а тепер хотілося б приділити увагу варіантам розташування кухонних меблів.

І ось саме вбудована необхідна техніка диктує нам геометрію кухні, і не без того, що другорядна теж береться до уваги. З усіх можливих варіантів планувань кухні можна виділити однорядну, дворядну, Г-подібну, П-образну, і як додаткові до них-острівна та півостровна (з барною стійкою).

Якщо не брати до уваги дизайн кухні, а взяти за основу критерії планування кухні, то зазвичай приймають схему пересування людини по приміщенню. В основі цієї схеми лежить уявний трикутник-переміщення від холодильника до миття та від миття до плити. Це спрощена схема переміщення людини за принципом "Взяв продукти з холодильника-помил у мийці-приготував на плиті". В ідеалі, коли між кожними складовими цього трикутника, а це холодильник, плита та мийка, є ділянка робочої зони. Така робоча зона потрібна біля холодильника, щоб можна було тимчасово покласти частину продуктів поруч, поки іншу частину Ви розміщуєте на полиці холодильника. Робоча зона біля мийки потрібна так само, скажімо для того, щоб тимчасово поставити посуд чи покласти продукти перед/після миття. Ну і робочий простір потрібний біля плити, щоб було місце, де на час приготування їжі можна було поставити пляшку з маслом, покласти кухонні прилади і т.д.

Розглянемо варіанти кухонь.

 

planirovka-kuhni-odnoryadnayaОднорядна кухня. Це той випадок, коли неможливо використовувати «правило трикутника», тому що всі пересування людини на кухні здійснюються прямою. Однорядну кухню можна вважати найнефункціональнішою, хоча винна в цьому не саме планування, вона є просто неминучістю, тому що площа приміщення не дозволяє використовувати інше планування. Найчастіше однорядна кухня - це доля «будинків у віці» або невеликих дачних будиночків, тобто там де йде боротьба за кожен сантиметр площі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

planirovka-kuhni-dvuhryadnayaДворядна кухня. Це зручніша, ніж однорядна, дозволяє розмістити більше побутової техніки, має більше робочої зони. Використовувати таке планування можна швидше у витягнутих (вузьких) прохідних кухнях. Слід зазначити, що відстань між рядами має бути не менше 120-130 см. У такому варіанті неможливо виділити місце для обіднього столу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

planirovka-kuhni-uglovayaГ-подібна кухня. Одне з найфункціональніших планувань. Достатньо місця для техніки, робочої зони, у такому варіанті окремо виділяється обіднє місце. Використовувати таке планування можна як невеликому приміщенні, так і в досить просторому. Але при такому плануванні існує «мертва зона», це частина кутової тумби як нижньої так і верхньої, доступ до якої утруднений. Але наявність «мертвої зони» властиве тільки тумбам, що примикаються, у кутових скошених тумб така зона відсутня. Але сама скошена кутова тумба є проблемою. Справа в тому, що при її більшій місткості, вона має і великі розміри, в порівнянні з тумбою, що примикається, і ці великі розміри (нижня тумба має розмір 900*900 мм, а верхня тумба 600*600 мм) крадуть місце в інших тумб.

 

 

 

 

 

 

 

 

planirovka-kuhni-p-obraznayaП-подібна. Ще один варіант зручного, функціонального планування кухні. Меблі розташовані по трьох стінах, що дозволяє розмістити всю бажану техніку, виділити багато місця для робочої поверхні. Слід врахувати, що оптимальна відстань між рядами меблів 120-250 см, інакше буде занадто тісно, або доведеться здійснювати переходи на довгі дистанції від одного крила до іншого. У такому варіанті існує два кути і відповідно потенційно дві «мертві зони» або два кути з кутовими скошеними тумбами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

planirovka-kuhni-uglovaya-s-ostrovomОстрівна кухня. Це швидше не власний тип планування, а підвид-острів можна поєднувати з однорядною кухнею, з дворядною, Г- та П-образними. На острів можна винести просто робочу зону, можна зробити її більш функціональною - винести мийку або плиту. Але тут є і підводне каміння. Для того, щоб винести плиту, слід подбати і про витяжку-в даному випадку звичайна настінна витяжка не підійде, так як проглядатися вона буде з усіх боків, існують спеціальні витяжки для острівного розташування. Для того, щоб на острів винести мийку, доведеться підняти рівень підлоги в зоні кухні (або просто в зоні меблів), це необхідно для нормального стоку води в каналізацію. Вивести на острів мийку на кухні в багатоквартирному будинку практично неможливо, хіба що доведеться підняти всю підлогу кухні, або частину підлоги. З подібними конструкціями у приватному будинку проблем практично немає.

 

 

 

 

 

 

 

Трапляється таке, що не в кожному приміщенні можна повною мірою використовувати правило трикутника, але дотримуючись ергономічних норм можна досягти грамотного планування меблів на кухні. Слід зазначити, що і геометрична розбивка кухні (розподіл меблів на її складові об'єкти, такі як тумби, побутова техніка) залежить від дизайну інтер'єру, від стилю, який обраний для проектування всього приміщення. Найпростішим прикладом служить форма шаф, а відповідно і фасадів, так для класичного інтер'єру це неширокі фасади, шириною від 300 до 500 мм, при висоті верхніх шаф 800-900 міліметрів. А ось для кухні в сучасному стилі прийняті зворотні принципи, ширина більша за висоту і відкривання вгору, а не розстібні.

Смотрите по теме:

Виктор и Ольга Цвиль

Оценить:
Не оченьТак себеСойдетХорошоСупер (1 оценок, среднее: 4,00 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *