Кухню можна вважати найтехнологічніше складним приміщенням всієї квартири, з нею не може посперечатися навіть ванна кімната. Кухня повинна бути не тільки гарно виглядати відповідно до загальної дизайнерської концепції, але ще вона повинна бути грамотно спроектована. Крім безлічі варіантів розташування техніки, існують прив'язки водопостачання та електропроводки, канали вентиляції.
У попередній нашій статті йшлося о схемах планування кухні, як простору, а в даній статті йтиметься про різні стандарти, розміри кухонних меблів і побутової техніки.
Хочу окремо зупинитися на різних технічних та ергономічних розмірах, яких варто дотримуватись. Для початку це висоти у меблях.Нижні шафи
Оптимальна висота нижніх тумб 86-88 см, ця висота продиктована технікою, що вбудовується. Відстань між нижніми тумбами та верхніми шафами 50-55 см. Якщо є необхідність або просто бажання підняти рівень нижніх тумб до висоти 90-95 см, потрібно врахувати, що доведеться зменшувати відстань між нижніми тумбами та верхніми шафами на ту висоту, на якій підняли, інакше користуватися верхніми шафами буде незручно.
Верхні шафи
Висота верхніх шаф від 70-75см (з однією полицею всередині) до 95-100см (з двома полицями). Цю висоту слід підбирати за своїм зростом. Для того, щоб після того як ми розмістили всю вбудовану і окрему техніку, у нас не вийшла роздроблена робоча зона кухні, потрібно враховувати деякі параметри та ергономічні норми. У такому разі сумарна висота кухонних меблів виходить 210-240см.
Кухонна техніка
Посудомийна машина
Вона вбудовується в кухонні меблі між тумбами-сусідами і своєї тумби не має, і просто стоїть на підлозі. Буває двох основних розмірів (при стандартній висоті) на 45 см завширшки та на 60 см. Існують моделі 60 см за шириною, але за висотою менше своїх родичів, що дозволяє проектувати під нею висувний ящик. Посудомийні машини діляться на повно- та неповнобудовані. Повновбудована машина закрита фасадною частиною кухні повністю та її управління розташоване у торці дверей. Неповнобудована посудомийка має панель управління на фасадній частині, тому сам фасад закриває її не повністю. При проектуванні водопроводу та електромережі, необхідно врахувати, що за самою посудомийною машиною не повинно бути жодних висновків, ні розеток, ні кранів. Посудомийна машина притискається практично до стіни, тому за нею немає вільного місця для розташування висновків. Розетка для підключення посудомийки, а також підведення води повинна бути розташована в сусідній тумбі. Зазвичай цей сусід-тумба мийки.
Витяжка
Витяжки можна розділити на купольні та врізні, останні можуть бути телескопічними. Існують моделі витяжок для кутового розташування. Витяжки потрібно розташовувати на висоті щонайменше 75см від плити до двигуна витяжки. Розташовувати плиту і автоматично з нею витяжку потрібно якомога ближче до вентиляційної шахти. Звичайно це не є обов'язковою вимогою, але слід пам'ятати, що кожен вигин вентиляційного короба і кожен метр крадуть потужність витяжки, а це тягне за собою зменшення об'єму повітря, яке витяжка повинна прибрати з приміщення. Це доведеться компенсувати придбанням потужнішої втяжки.
Холодильник
Не рекомендується розташовувати холодильники, що окремо стоять (не вбудовані) в ніші стін, або щільно затискати їх меблями, особливо пеналами. Компресор холодильника часто охолоджується природною вентиляцією, вони можуть не мати примусового охолодження як вбудовані моделі, і при порушеній вентиляції можуть вийти з ладу. Залежно від моделі холодильника, необхідно залишати зазор шириною на 5-7 см більше ніж власна ширина холодильника. Це необхідно і для того, щоб його можна було без труднощів встановити і витягнути при необхідності, а так само це необхідно для нормального відчинення дверей і вилучення всіх лотків і полиць холодильника. Особливо варто враховувати зазор, при розміщенні холодильника в кутку, а також за наявності ручок, що виступають на дверцятах холодильника. Окремо слід сказати про холодильники типу «сайд-бай-сайд». Для нормального відчинення дверей, при кутовому розташуванні слід залишати 35-40 см., це обумовлено конструкцією його дверей. Крім стандартних вбудованих холодильників існують холодильники та морозильні камери, які можна вбудовувати під стільницю. Розетка для підключення має бути розташована в сусідній з холодильником тумбі. У жодному разі розетки не повинні бути врізані в цоколь кухні, мінімальна висота для розташування повинна бути не менше ніж 20 см.
Духовка та плита (варильна поверхня)
Плити та духовки. З окремо стоять всі зрозуміло - вони є комплексом духовки і плити, зупинюся на вбудованих. Плита і духовка можуть бути незалежними, коли керування кожна має своє, або залежними, коли управління розташоване на духовці. Незалежні духовку і плиту можна розмістити в різних місцях кухонних меблів, наприклад духовку можна вбудувати в пенал або напівпенал, піднявши відносно підлоги. І плити та духовки існують як електричні, так і газові. З різноманітністю газових плит справи йдуть нормально, а от із газовими духовками справа гірша. Виробники зменшують їх випуск та тримають у своєму асортименті 1-2 моделі такої духовки, вони за своїми функціями дуже сильно програють електричним побратимам. Розташовувати плиту (поверхню або верхівку-як кому зручно називати) слід з урахуванням таких норм-праворуч і зліва від неї не повинно бути нічого в межах 30-40 см, а сусідити з мийкою плита може не менше 60 см. На стіні за плитою не має бути ніяких розеток. Живлення для плити та духовки розташовується в тумбі за духовкою (для варіанту, коли вони стоять у парі). Навіть для газової плити слід передбачити електроживлення - багато моделей мають електрозапалювання. Основні варіанти геометричної розбивки кухонних тумб наведено у схемі. Це, звичайно ж, не всі можливі варіанти, але їх можна приймати як основу в проектуванні кухонного гарнітуру.
Смотрите по теме:
25.03.2016