Які труднощі у роботі дизайнера
Чи доводилося вам чути, наскільки важка праця у балерин? Швидше за все так, це багатогодинні тренування щодня, це десятки стоптаних до дірок пуантів. А про роботу хірурга чули? Це відповідальність за життя кожного пацієнта, це складні виснажливі багатогодинні операції. Але у роботі дизайнера інтер'єру завжди все просто та легко? Раніше я так думав.
Задумавшись над труднощами у роботі дизайнера інтер'єру, я хотів скласти список та постаратися класифікувати. З класифікацією не склалося, всі проблеми-це одна група, назва цієї групи проблем «Спілкування з людьми». Всі пункти мого списку, так чи інакше, включають людський фактор. І в цьому немає нічого дивного, адже робота дизайнера не тільки творити та прикрашати, насамперед – це сфера послуг та робота з людьми. Вийшло так, що крім людського фактора, інших труднощів у роботі дизайнера не знайшлося. Ну хіба може бути складністю відсутність фантазії та уяви, у такому разі дизайн-це не ваше. Або, наприклад, труднощі в оформленні технічної документації, тоді ви пропустили важливу пару в інституті або академії. Все, що буде викладено в цій публікації, рекомендується більшою мірою дизайнерам-початківцям, тим самим молодим фахівцям, які в основному володіють тільки теорією.
Недовіра
У суспільстві іноді спостерігається нерозуміння професії «дизайнер інтер'єру», навіщо вона потрібна. Для когось запросити дизайнера для роботи над своїм об'єктом – це щось престижне, щоб потім можна було гордо заявляти, що мовляв у мене ремонт дизайнерський. А для когось послуги дизайнера – це порожня витівка і взагалі незрозуміло, навіщо він потрібен, ну хіба ти сам не знаєш як облаштувати своє житло. Щоправда, як завжди, десь посередині. Досвід, який замовник отримує після першого ремонту чи спорудження першого будинку, не зобов'язує ні до чого. Хтось обпікшись невдалим першим досвідом, вдруге наймає дизайнера, а хтось впевнений, що наступного разу в нього все вийде і ще більше впевнений у своїх силах. Адже граблі нікуди не поділися.
Рамки чи технічне завдання
У профільних ВНЗ вчать не так і не тому, з чим фахівець зіткнеться в майбутньому. Можливо на курсах дизайнерів навчають більше наближеного до життя, а в інституті-піднесеному та творчому. Не знаю. Точніше, не знаю, як навчають на курсах, не довелося. Студент вчить п'ять років історію мистецтв, колористику та безліч профільних предметів. Навчившись, починає працювати і одного разу замовник починає з ним співпрацювати. Але замість того, щоб отримувати від спеціаліста пропозиції, він висуває список своїх умов: стіни бежеві, на стіні фотошпалери, стеля-натяжний ПВХ, кухня бордова в глянці. З таким успіхом і досвідчений виконроб може впоратися з поставленим завданням.
Щоб справедливість перемогла і довести, що правда десь посередині, треба навести й інший приклад співпраці обох сторін. Він полягає в протилежному підході, коли замовник, апелюючи фразою «Ви ж дизайнер» просить запропонувати йому варіанти реалізації приміщення. Все було б чудово, але пропозицію від дизайнера інтер'єру він розглядатиме через призму свого смаку. Але що лежить в основі смаку замовника він зазвичай не оголошує. Навіть якщо і отримує дизайнер якісь дані, то вони дуже розпливчасті та мають семантичну широту, як у пісні «від Сяну до Дону». Звучить, приблизно так «Затишне тепле приміщення, щоб було комфортно, не химерно але з родзинкою, повинно мати свій характер співзвучний моєму внутрішньому світу». Все, на цьому проект можна згортати. Результату не буде, а якщо і буде, то процесом роботи не буде задоволена жодна зі сторін, я маю на увазі замовника та дизайнера інтер'єру.
Терміни
Це хвора тема для всіх, для замовника, для дизайнера, для виконроба, для всіх майстрів, включаючи плиточника, маляра, сантехніка, електрика та мебляра. У нашій практиці було чимало випадків, коли чуєш фразу, що через два дні на об'єкт уже заїжджає ремонтна бригада і їм потрібно видати якісь креслення, щоб вони не простоювали. А суть проблеми в тому, що лише вчора ми підписали договір, і немає нічого, що могло б лягти в основу технічного завдання.
Або інший приклад на цю тему. Коли у розпал різдвяних свят лунає телефонний дзвінок і звучить питання: «Через три дні я відлітаю надовго, ми встигнемо до відльоту зробити проект квартири площею близько 120 квадратних метрів?». Всі аргументи зі своєї майже 15-річної практики, що це нереально, неправильно і взагалі загрожує, марні. Вигадати концепцію для майбутнього інтер'єру можна навіть за 15 хвилин, але це сира ідея, яка повинна бути обдумана, прокручена в голові, а потім на папері, відмальована в ескізах і багаторазово змінена. І лише тоді її можна запропонувати замовнику, як єдино правильну та оригінальну. Подальша робота, така як 3d візуалізації та виконання технічної документації для будівельників-це окремі терміни та строки чималі. Тому що на кожному етапі відбувається процес виявлення можливих недоліків і прихованих потенційних проблем, з якими можуть зіткнутися будівельники, меблярі і всі інші підрядники, які надалі працюватимуть на цьому об'єкті. Змусити бетонну суміш висохнути раніше, ніж їй належить за технологічним процесом не можна, а якщо і вдасться таке зробити, то це загрожує і кожен виконроб братиме десяток підписів про зняття з себе будь-якої відповідальності. Здавалося б, куди простіше постаратися прискорити ремонт за рахунок проектної частини та дизайнера зокрема, закликавши до його професіоналізму. Звичайно я професіонал, і я знаю, скільки часу потрібно на розробку повного і правильного дизайн-проекту.
Рекомендації
Мало хто зв'язується із компаніями, постачальниками чи бригадами без рекомендацій. А існують замовники, для яких люди з боку - це одразу «ні». Рекомендація, це свого роду природний відбір у природі, коли виживають найсильніші. Тільки в нашому випадку це відповідальні, серйозні, надійні, з необхідним рівнем якості та майстерності люди чи організації. Але, чесно кажучи, до рекомендацій я належу із серйозною часткою недовіри. У нашій практиці були випадки, коли перевірені на кількох будівельних об'єктах організації, якось проколювалися, і навіть доходило до скандалів із замовниками. Будь-яка рекомендація таїть у собі, як у договорі з банком, виноску дрібним шрифтом, про те, що рекомендувати можу, але мало що... Чому рекомендації з'явилися в моєму списку труднощів? Тому що будь-яка рекомендація відповідає. Ця відповідальність одночасно може перетворитися на завдання з кількома невідомими.
Дизайнер-не енциклопедія
Існує така думка, що дизайнер знає все, ну чи майже все. Доходило до кумедного, коли замовник запитує про те, як довго у нього прослужить ось такий - то водонагрівач. Навіть у супермаркеті побутової техніки консультантів поділяють на відділи, хтось спеціаліст по телевізорах, а хтось по прасках. Звичайно, обізнаність дизайнера в різних питаннях може бути обумовлена низкою різних причин, це і досвід роботи, і професіоналізм, і широкий світогляд. Але не потрібно чекати від дизайну професіоналізму, не пов'язаного з його профілем-дизайн інтер'єру. Навіть якщо послуга дизайнера інтер'єру коштує досить дорого. І якщо дизайнер не відповів вам яку, клеючу суміш потрібно використовувати для облицювання стін мармуром, це не біда, на це запитання відповість виконроб або плиточник, тому що це їхня зона професіоналізму.
Смотрите по теме:
17.05.2020