Обережно! Open space

"Стратити не можна помилувати"

 

Я зануда, я за точність формулювань. І ця точність важлива не тільки в юриспруденції, де кожна кома відіграє фатальну роль. Точність формулювань важлива і у сфері дизайну для порозуміння між замовником та дизайнером інтер'єру. Звичайно, немає необхідності нашвидкуруч вивчити курс історії мистецтва, який дизайнери та архітектори в інститутах осягають за 5 років, але володіти знаннями початкового рівня-вітається. Та бог із ними зі знаннями, хоті б терміни подужати.

Бажання поговорити про стилі та напрямки в дизайні у мене виникло після обговорення із замовником технічного завдання щодо чергового проекту. Йшлося про офісне приміщення, як розмістити всіх співробітників, як організувати робочий простір, як і де спланувати кімнату для переговорів та багато іншого, що зазвичай обговорює замовник з дизайнером перед початком проектних робіт. І тут замовником була вимовлена ​​ та найзаповітніша фраза, яка практично змусила мене написати все те, що ви зараз читаєте. Це була фраза «а офіс ми хочемо у стилі опен-спейз». І справа не в кожному окремому слові, справа у всій фразі цілком. Кожне слово окремо правильне та логічне, але варто було скласти їх у словосполучення і… БАЦ! Ви знаєте, наскільки ранять філолога неправильно вживані словосполучення та окремі слова? Такі, як «одягни штани» замість «одягни штани», «каву експресо» замість «кави еспресо»? Ось і дизайнери інтер'єру, як будь-який професіонал у своїй сфері, повинен боротися за чистоту формулювань і понять.

 

 

Що ж не так

Отже, що ж такого неправильного у фразі «а офіс ми хочемо у стилі опен-спейз»? Все дуже просто-немає такого стилю «open space»! На цій фразі можна було б закінчити цю публікацію, тому що основна ідея передана, але щоб не виглядати інтриганом-продовжу. Існує офіційний та загальноприйнятий перелік архітектурних стилів і в давній своїй публікації ми вже згадували стилі в архітектурі та дизайні . До речі, «стиль» і «напрямок» - це не те саме, хоча дуже часто ці поняття плутають. Стиль- це ціла низка складових, які самі по собі і в сукупності характеризують певну епоху. У поняття стилю входить як загальний вигляд чи планування будівлі, властиві якийсь певної епосі. У поняття «стиль» входить живопис, скульптура, література, одяг, всілякі предмети інтер'єру, ювелірні прикраси, текстиль і все це взаємопов'язано та доповнює один одного, заміни одну складову та вся конструкція розвалиться. Створити свій стиль неможливо, тому що те, що ви створите, буде характеризувати тільки ваше суб'єктивне, але аж ніяк не епоху. А ось створити свій напрямок - скільки завгодно, можна назвати його на свій розсуд. То як же відрізнити «стиль» від «напряму»? Так, дуже просто. Якщо ви не можете впевнено сказати, що предмет (світильник, картина, тканина, декор, прикраса та інше) належить тільки до цієї епохи і ніяк не може характеризувати будь-яку іншу, тобто автентичний, то ви обговорюєте напрямок, а не стиль.

Острожно. Open space. Характеристики стиля Ар-Деко
Пример того, как стиль Ар-Деко просматривается во всех предметах своей эпохи

Навіщо відкривати простір

Так ось, «open space» - це не стиль, та й, за великим рахунком, навіть не напрямок у дизайні. Open space- це лише варіант планування простору, це організація відкритого простору для спрощення взаємодії всіх складових. В останні роки 10-15 дуже активно використовується дана форма планування приміщень, open space входить до офісів та інших громадських закладів, квартир та будинків, і з інтер'єрів він виходить на вулиці, парки та площі. Є у цій формі проектування щось величне та грандіозне. Насправді, людство придумало open space не зараз, це принцип використовується періодично з циклічним повторенням. Згадайте, та хоча б просто за фільмами, офіси американських корпорацій початку минулого століття - величезні приміщення з сотнями робочих місць, збудовані довгими рівними рядами, за якими сотні людей стукають по клавішах друкарських машинок. У 60-х роках був другий бум на просторі планування. Любов до відкритих просторів - вона скоріш ментальна, але не без можливості запозичення. Погодьтеся, що складно уявити широкі проспекти в середньовічній Європі або вузькі викривлені вулички в Штатах. Або порівняйте масштаби американського saloon доби підкорення дикого заходу з ірландським пабом. Кожному своє.

Острожно. Open space. Пример офисов в формате open space
Приклад офісів у форматі open space

Чим же поганий чи хороший офіс open space. Справа в тому, що всі далі перелічені пункти складно поділити на плюси чи мінуси через багато суб'єктивних факторів.

ПЛЮСИ
  • Економічно вигідно утримувати подібний офіс
  • Відчуття простору, немає ефекту затиснення
  • Дозволяє більш ефективно використовувати площу приміщення для розміщення більшої кількості працівників
  • Простіше здійснювати контроль за співробітниками
  • Простіше провести реорганізацію – додати, прибрати, збільшити або зменшити один з відділів
  • Спрощується комунікація працівників та скорочується час на погодження чи прийняття рішень
МІНУСИ
  • Концентрація великої кількості працівників в одному, хоч і просторому приміщенні
  • Вище рівень шуму (загальний шум)
  • Зниження рівня працездатності працівників
  • Неконтрольовані розмови між співробітниками офісу
  • Відсутність особистого простору працівника

Для наочності офіс відкритого типу можна порівняти з салоном автобуса, а традиційний офіс - з купейним вагоном залізниці. В автобусі можна весело проводити час-всім колективом співати пісні, спілкуватися, але спати або читати книгу в галасливому автобусі дуже складно. Зате в купейному вагоні запросто можна усамітнитися, ніхто не завадить бавити час тривалої подорожі, але щоб поговорити з супутниками із сусіднього купе доведеться вийти в коридор або тамбур.

Працювати в офісі open space зможе не кожна людина, принаймні довго і з максимальною віддачею. Дуже важко доведеться мізантропам та асоціальним особам. Тому з 70-х років 20 століття в деяких європейських країнах був прийнятий закон, за яким людина сама могла вибирати, в якому типі офісу їй працювати.

Сучасне застосування open space має на увазі використання інструментів і методів для зонування приміщень, організації окремих міні-груп всередині великого приміщення. Так з'явилися модульні офіси-різновид відкритого офісу, коли окремі кабінети або цілі крила будівлі з'єднані один з одним різними коридорами або проходами. Планування open space може бути застосоване не тільки до офісу, з таким же успіхом можна організувати простір квартири або будинку, але все, що стосується офісу, буде практично так само актуальне і для житлових приміщень.

Смотрите по теме:

Виктор и Ольга Цвиль

Оценить:
Не оченьТак себеСойдетХорошоСупер (Пока оценок нет)
Завантаження...

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *