Переглядаючи одного разу журнал із переплануваннями квартир, дійшов до опису одного з проектів і прочитав такий вислів «…дане приміщення створено в стилі Опенспейз….», в описі іншого проекту прочитав «… стиль Софт…». Цікаво, автори тих опусів розуміють різницю між «стилем» та «напрямком»? Справа в тому, що мистецтвознавцями визначено чіткий перелік архітектурних стилів (причому не окремо взятої держави, а такого рішення прийшли на світовому рівні), які були придумані людством.
Стиль
Трактувань стилю існує кілька, ось одне з них «Архітектурний стиль – сукупність основних рис та ознак архітектури певного часу та місця, що виявляються в особливостях її функціональної, конструктивної та художньої сторін (прийоми побудови планів та обсягів композицій будівель, будівельні матеріали та конструкції, форми та оздоблення фасадів, декоративне оформлення інтер’єрів)». Більшість стилів отримали свої назви нещодавно, в результаті суперечок та дискусій мистецтвознавців, ну ж не могли ж первісні люди, витираючи забруднені пальці об стіну, назвати результат свого мистецтва «Стиль первісної епохи». Та й саме поняття стиль має ширше розуміння, ніж ми думаємо. Скажімо, під поняттям «Стиль епохи Відродження» слід розуміти не тільки стиль в архітектурі, а й стиль в образотворчому мистецтві, літературі, навіть в одязі обов’язково буде простежуватися стиль. Здавалося б стиль ні мати територіальних кордонів, але ні- має. У ту ж епоху Відродження в різних країнах, а це не так вже й багато-тільки Європа, мистецтво розвивалося по-різному, навіть у межах однієї держави існували відмінності, взяти приміром хоча б Італію.
Направлення
А ось з поняттям «напрямок» все набагато простіше. Напрямок може створити будь-хто і назвати його так, як йому спаде на думку. Але чи отримає його напрямок статус «Стилю» покаже лише час, і не один десяток мистецтвознавців, провівши в дискусіях роки. Швидше за все, такі «стилі» не вийдуть за межі тих друкованих видань, де їх створили. На даний момент такі «стилі» просто вводять в оману читачів, а насправді той інтер’єр буде оформлений у вже відомому, що має назву та загальновизнаному стилі-еклектика. У цьому списку представлені стилі в хронологічному порядку. Це не повний список, це розширений перелік відомих стилів, хоча добра частина з нього рідко зустрічається навіть у літературі..
Первісна епоха (неоліт)
Шумерська архітектура
Архітектура стародавнього Єгипту
Ассірійська архітектура
Архітектура Стародавньої Греції
Римська архітектура
Архітектура Візантії
Мавританська архітектура
Архітектура Каролінгів
Архітектура імперії Хойсала
Романська архітектура
Норманська архітектура
Архітектура Відродження
Іспанська колоніальна архітектура
Маньєризм
Єлизаветинський стиль
Бароко
Якобінський стиль
Паладіонізм
Рококо
Георгіанський стиль
Класицизм
Псевдоготика
Класицизм у Росії
Федеральний стиль США
Класицизм Італії
Ампір
Єгипетський стиль
Регентство
Американський ампір
Неомавританський стиль
Бідермейєр
Еклектика
Вікторіанський стиль
Стиль швейцарських шале
Модерн
Неокласицизм
футуризм
Експресіонізм
Баухаус
Ар-Деко
Середземноморський стиль
Міжнародний стиль
Бруталізм
Постмодернізм
Структуралізм
Метаболізм
Хай тек
Мемфіська група
Деконструктивізм
Біо-тек
Слід зазначити, деякі стилі в хронологічній таблиці можуть повторюватися, причиною цього нове розвиток вже існувала епохи. Таким прикладом може бути Єгипетський стиль, який отримав новий виток розвитку, зі змінами звичайно ж, після початку розкопок пірамід.
Часто виходить, що дотримуватися обраного замовником стилю, буває складно, і це буває складно з різних причин, але коли вдається витримати стиль-результат дуже радує і тішить самолюбство дизайнера інтер'єрів.