Вертикальне озеленення

Вертикальне озеленення як оформлення інтер'єрів в останні роки набирає все більшої популярності. Назв цьому диву багато-це і вертикальний сад, і фітостена, і вертикальне озеленення. Причин кохання до такого способу озеленення інтер'єру кілька. По-перше, люди трохи втомилися від банального оформлення рослинами, що ростуть у горщиках. По-друге, такий спосіб озеленення найчастіше автоматичний, що полегшує догляд за рослинами. По-третє, завжди хочеться щось нове і незвичайне. Насправді треба сказати, що це лише новий виток популярності такого способу оформлення інтер'єру рослинами, оскільки ця технологія запатентована ще в 30-х роках минулого століття. А сучасні досягнення в науці та електроніці спростили догляд за садом, зробивши полив автоматичним.

Вертикальний сад в інтер'єрі

Застосування вертикальних садів в інтер'єрі досить широке - це житлові приміщення, офісні, також активно застосовується такого роду озеленення в торгових приміщеннях, особливо виглядає в кафе і ресторанах.

Одне з найбільш поширених питань: «Який розмір такої стіни рекомендується?». Немає жодних обмежень у виборі розмірів, це може бути ціла стіна розміром 3*3 метри, оформлена під сад, а може бути і формат картини. До речі, невеликий розмір 1*1 метр (формат середньої картини) дуже ефектно виглядає у невеликих приміщеннях, таких як ванна кімната або кухня. Можна такий фрагмент фітостіни (хоча за таких розмірів її варто називати фітокартиною), укласти в декоративну раму під стиль інтер'єру приміщення.

Розташування (напрямок) вертикальних садів може бути різним, як вертикально спрямовані, так і горизонтальні або навіть квадратні за формою. Ефектно виглядає сад схований у неглибокій ніші (близько 15 сантиметрів). За такої глибини ніші всі технічні елементи з яких складається каркас фітостіни, не видно: на увазі залишаються тільки рослини. Якщо такий сад монтується на пряму ділянку стіни (без ніші), є необхідність приховати бічну частину корпусу - це близько 15 сантиметрів. Декорувати можна МДФ панеллю, дерев'яними планками, елементами зі шкірою та ін.

 

Освітлення для фітостен

Характер освітлення в основному залежить від рослин, які підібрані для формування саду. Але все одно є рекомендації. В ідеалі, але не обов'язково, це наявність природного денного світла. Наявність денного освітлення дозволяє економити на електроенергії. Для рослин необхідно 10-12 годин світла на добу, і цей світловий режим слід дотримуватися. У зимовий час світловий день коротший ніж у літній, але й активність рослин у зимовий період нижча, тому виходить свого роду природна компенсація. Навіть якщо неможливо забезпечити такий сад денним світлом, це можна чудово компенсувати штучним, використовуючи фітолампи або звичайні світильники зі спектром 2500-3500 К.

Освітлення обов'язково має бути верхнє, але як декоративне можна використовувати і нижнє світло і бічний.

 

Як влаштована фітостіна (вертикальний сад)

Ustroistvo_ViO_design_1

Вся хитрість таких вертикальних садів полягає у конструкції, що лежить в основі цієї споруди. Забігаючи наперед, слід зазначити, що в Україні вже досить багато представлено виробників елементів для комплектації таких садів (мета цієї статті – не реклама, тому назв не буде). Сама конструкція - це модульна система. Кожен модуль - це практично автономний елемент, який може з'єднуватися із сусідніми в загальну велику конструкцію. Габарити такого модуля 200 мм висота та 200 мм ширина. Він складається з основи, яка кріпиться на загальний лист OSB (розмір листа OSB підбирається під необхідні габаритні розміри, але він має бути кратним 200), системи підведення води та, власне, самого горщика. Система поливу також з'єднується у загальну цілісну систему поливу. Кожен знімний горщик, що полегшує процес догляду за рослинами (можна легко зняти, обслужити рослину, і також легко повернути на місце). По довжині всієї зібраної конструкції внизу встановлюється загальний приймальний лоток для відведення зайвої води. У цей лоток вода потрапляє із дренажної системи горщиків. Далі-в каналізаційну систему. Бак для поливу розташований внизу всієї конструкції і зазвичай робиться в розмірах та обсязі відповідному кожній конструкції (залежно від її розміру). Зазвичай висота бака 20 см, ширина 15 см та довжина дорівнює довжині фітостіни. Бак зашивається в декоративний короб і декорується матеріалом, що відповідає концепції дизайну потрібного приміщення. У правій частині декоративного короба встановлюється автоматика, яка контролює полив саду. Автоматика - це програмований контролер і водяний насос. Потужність насоса підбирається відповідно до розмірів вертикального саду. Частота та обсяг поливу вибирається за характеристиками рослин. Від людини потрібно стежити про наявність води в баку. Про відсутність води сигналізуватиме інформаційний світлодіод. На фото наведено приклад пристрою такої системи. Це презентаційна спрощена модель із 4-х горщиків.

Подібну систему можна підключити до системи водопостачання в будинку та каналізації. У такому випадку система буде повністю автономною і не вимагає наповнення бака з водою. Як тільки рівень води в баку опускається нижче за норму, система самостійно відкриває клапан і наповнює бак, після чого також автоматично закривається клапан. Такі автономні системи можна сміливо залишати без нагляду на тривалий час відпустки.

Деякі технічні параметри:

Вага 1 квадратного метра конструкції з рослинами-40 кг

Споживання електроенергії в режимі очікування - 0 кВт

Споживання електроенергії під час поливу-0,15 КВт

Час поливу на тиждень – 10 хвилин

Витрата води під час поливу-10 літрів/хвилину на 1 квадратний метр.

 

Підбір рослин для саду

Підбір рослин- етап не менш важливий для гармонійного саду. Всі рослини можна умовно поділити на кілька груп: за вимогами до освітлення, за вимогами до поливу та за вимогами до ґрунту. Ідеально, якщо фітостена буде представлена ​​подібними рослинами за своїми вимогами до всіх перерахованих вище факторів. Але можуть бути і варіанти, які вносять свою особливість. Вирішити проблему за якістю грунту-це найпростіше рішення. Оскільки у кожної рослини свій власний горщик, то й ґрунт може бути у кожного свій. Трохи складніше вирішити проблему висвітлення, але це лише теоретично. На практиці все просто: тінелюбиві рослини (такі, як папороті) можна просто прибрати далі від джерела світла, перемістивши горщик вниз системи (якщо освітлення тільки верхнє), або зміщуючи в кут, якщо фітостіна розташована в кутку. Загалом і з освітленням можна легко впоратися. Найскладніше - це впоратися з проблемою різної частоти поливу рослин, адже система поливу одна загальна на всю стіну. На практиці ця проблема легко вирішується, якщо розділити систему на дві або три частини і встановивши для кожної з них свій насос і свою контрольну автоматику. Так можна в одному вертикальному саду вирощувати різні рослини, хоч це і призведе до подорожчання такої системи.

Найпростіше і дешевше буде зібрати єдину систему з одним контролером поливу та підібрати рослини зі схожими вимогами. Ось список рекомендованих рослин для фітостіни:

Аглаонема (лат. Aglaonema) – вічнозелена тропічна рослина. Для його розташування найкраще підійде півтінь.

 

Aglaonema-izmenchivaya
Аглаонема (лат. Aglaonema)

 

Алоказія (лат. Alocásia) - тропічна світлолюбна рослина Південно-Східної Азії. При надмірному поливі та надмірній вологості починає виділяти крапельки води

alokaziya
Алоказія (лат. Alocásia)

 

Аспеленіум (лат. Asplénium) - тіневитривала трав'яниста рослина роду папоротей. Потребує у вологому повітрі (близько 60%), любить часте обприскування.

Aspelenium
Аспеленіум (лат. Asplénium)

 

Діффенбахія (лат. Dieffenbachia) – рослина із сімейства ароїдних. Вносить строкатий акцент серед зеленого листя стіни. Слід уникати частого поливу.

Dieffenbachia
Діффенбахія (лат. Dieffenbachia)

 

Маранта (лат. Maranta) - листяно-декоративна трав'яниста невисока рослина. Листя складається на ніч. При нестачі освітлення листя піднімається вгору і складається. Через це її ще називають «молячою травою». Добре росте при штучному висвітленні люмінесцентними лампами.

maranta-trehcvetnaya-molitvennoe3
Маранта (лат. Maranta)

 

Монстера (лат. Monstéra) – рослина роду тропічних ліан. У похмуру погоду або у сирому приміщенні з листя падають краплі. Не виносить прямих сонячних променів.

monstera
Монстера (лат. Monstéra)

 

Нефролепіс (лат. Nephrolépis) - багаторічна трав'яниста папороть. Для нього необхідно забезпечити розсіяне світло або півтінь. Добре росте при штучному висвітленні. Потребує високої вологості повітря

nefrolepis
Нефролепіс (лат. Nephrolépis)

 

Пеперомія (лат. Peperomia) - вічнозелена трав'яниста рослина. Пеперомії з темно-зеленим листям ростуть у легкій півтіні, ряболисті види більш світлолюбні. Стійкі до сухого повітря, але краще розвиваються за вологості повітря від 50 до 60%.

peperomia tupolistnaya
Пеперомія (лат. Peperomia)

 

Плющ (лат. Hédera) - вічнозелена ліана. Плющі із зеленим листям -тіньовитривали. Ряболисті сорти добре ростуть в освітлених місцях.

plusch
Плющ (лат. Hédera)

 

Сингоніум (лат. Syngonium) - ліана, що швидко росте, з численним строкатим листям. Віддає перевагу напівзатінене місце.

singonium
Сингоніум (лат. Syngonium)

 

Спатифіллум (лат. Spathiphyllum) - багаторічна вічнозелена рослина. Теплолюбна, добре росте тільки при температурі понад 18 °C. Полюбляють підвищену вологість. Добре росте у півтіні чи тіні.

spatifillum
Спатифіллум (лат. Spathiphyllum)

 

Традесканція (лат. Tradescantia) - невибаглива вічнозелена рослина. Може витримати яскраве розсіяне світло, переносить і півтінь. Нейтралізує електромагнітне випромінювання, зволожує повітря.

Tradescantia Zebrina
Традесканція (лат. Tradescantia)

 

Фатсія Японська (лат. Fatsia japonica) - декоративно-листяна вічнозелена рослина родом з Японії. Фатсія - невибаглива рослина: добре росте як у світлих, так і напівтінистих місцях. Для ряболистих форм необхідно більше світла.

fatsia
Фатсія японська (лат. Fatsia japonica)

 

Фікус (лат. Ficus) - ефективно очищає повітря від пилу. Підходить світле місце із притіненням. Взимку краще забезпечити додаткове висвітлення.

ficus benjamina
Фікус (лат. Ficus)

 

Філодендрон (лат. Philodéndron) – вічнозелена ліана. Прекрасно росте у затінених місцях. Можливе повне штучне висвітлення.

filodendron
Філодендрон (лат. Philodéndron)

 

Фіттонія (лат. Fittonia) - приваблива рослина, що робить акцент на фітостені. Потребує високої вологості повітря. Не переносить різкої зміни температури.

fittonia
Фіттония (лат. Fittonia)

 

Хлорофітум (лат. Chlorophytum) - витривала, корисна, невибаглива рослина. Підходять будь-які умови.

Chlorophytum
Хлорофітум (лат. Chlorophytum)

 

Ціссус  (лат. Cissus) - кучерява рослина. Віддає перевагу яскравому розсіяному світлу. Добре росте при штучному висвітленні.

cissus rhombifolia
Ціссус (лат. Cissus)

 

Шеффлера (лат. Schéfflera) - декоративно-листяна рослина. Іноді його називають «парасольковим деревом». Чутлива до перепаду температур.

schefflera
Шеффлера (лат. Schéfflera)

 

Епіпремнум (лат. Epipremnum) - рясно розгалужена строката ліана. При надмірному зволоженні на листі проступають краплі.

Z_Эпипремнум
Эпіпремнум (лат. Epipremnum)

 

Матеріал підготувала Ольга Цвіль

Майстерня дизайну "ViO-design"

 

Смотрите по теме:

Виктор и Ольга Цвиль

Оценить:
Не оченьТак себеСойдетХорошоСупер (1 оценок, среднее: 4,00 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *