SMART квартири досить різко увірвалися на ринок нерухомості, принаймні під такою назвою. Квартири, площею в 18-25 метрів, позиціонуються як диво архітектурної думки, де кожен сантиметр має своє призначення, і де все продумано до найдрібніших деталей, іншими словами - компактно і функціонально.
Коли мені вперше потрапила інформація про смарт-квартир, на думку спала тільки одна асоціація-фільм Люка Бессона «П'ятий елемент/ Fifth Element 1997», точніше квартира, в якій жив головний герой фільму Корбен Даллас (Брюс Вілліс). Де, навскідку, кімнатка розмірами 2.2*4.5 метра вільного простору з трансформованими меблями, душем і гардеробом. Жахливе тісне майбутнє. Будищ!!.. і це майбутнє стає справжнім.
За описом цієї новинки на сайтах забудовників, складається відчуття, що робота над їх створенням виглядала так: забудовник дає технічне завдання проектному бюро розробити найфункціональніше, економічно цікаве планування квартири, яке буде однаково зручне як холостяку, так і молодій сім'ї і навіть похилого віку. Робота кипить, розглядаються безліч варіантів, відкидаються ті, в яких людина почуватиметься обмеженою. Насправді, все банально. Архітектурне бюро отримує ТЗ від забудовника такого змісту: "У зв'язку з новою політикою компанії необхідно розташувати на мінімальній площі максимальну кількість квартир". Все робота пішла.
Формат такого житла-не новинка. Новинка - всього лише сучасна модна красива назва. Справа в тому, що і в часи совка існувало подібне житло, тільки воно мало малосімейки. Архітектори проектуючи будинки-малосімейки не особливо напружувалися в частині креативу і такі будинки-коробки були дуже прості в плані: довгий похмурий коридор і безліч дверей праворуч і ліворуч, що ведуть в малогабаритні, але часто щільно заселені квартирки. Такі квартири-проміжна форма житла між гуртожитком та повноцінною квартирою. Часто ейфорія від отримання окремого малогабаритного житла змінювалася депресухою від безпросвітної тісноти. Складно судити про економічну виправданість таких квартир, бо не маю відповідної освіти, але про функціональність та ергономіку в даному випадку, як дизайнер інтер'єру, поговорити можу.
З погляду мінімізації витрат за будівництво smart-квартири дуже сумнівне підприємство. У кожну квартиру потрібно заводити комунікації (подача води, каналізація, точка введення електроенергії). І якщо на квартиру в 100-120 квадратних метрів виходить 2 каналізаційні стояки (виходить 1 стояк на 50-60 метрів), у смарт-квартирі один на кожну. А ось проданість таких квартир буде активнішою, менше площа-нижча ціна. Покупця обов'язково порадує, що ремонт у маленькій квартирі коштуватиме дешевше.
Як би там не було, існують мінімальні норми в проектуванні житлових приміщень, які, крім габаритів власне меблів, передбачають можливість доступу до них. Спробуємо провести невеликий експеримент, у якому врахуємо лише ту площу, яка відводиться у приміщенні під необхідні предмети. Можливо, нехтуємо необхідним простір доступу до меблів. У розрахунок приймаємо, що у квартирі проживатиме 2 особи.
Площа предметів інтер'єру:
- Холодильник – 0.36 м²
- Кухонний гарнітур (мінімальний-плита, духовка, посудомийка, мийка, 1-2 тумбочки) – 1.2 м²
- Стіл обідній – 0.36 м²
- Стільці 2 шт – 0.45 м²
Площа = 2.37 м²[/su_list]
- Шафа – 0.9 м²
- Пуфік – 0.25 м²
Площа = 1.15 м²
- Кровать – 3.57 м²
- Тумбочки прикроватные 2 шт – 0.55 м²
Площа = 4.12 м²
- Душова кабіна – 0.72 м²
- Умивальник – 0.33 м²
- Унітаз – 0.56 м²
- Пральна машина – 0.3 м²
- Вільний простір для доступу до всіх елементів санвузла – 1. 0 м²
Площа = 2. 91 м²
Підсумовуючи перераховане, отримуємо 10.5 м², це половина від заявленої площі смарт-квартири. Друга половина буде витрачена на ті самі «ергономічні» доступи та підходи. Іншими словами-тісно, неймовірно тісно.
Хочу правильно донести своє ставлення до SMART квартир - я зовсім не противник цього маркетингового дива, але істина дорожча. Гарний опис за призначенням такої квартири не завжди застосовується у житті. На мій погляд, квартира в 18-25 квадратних метрів може використовуватися як постійне житло для однієї або двох осіб, скажімо пенсійного віку, без перспективи розширення сім'ї. Якщо молода сім'я, то таке житло можна використовувати виключно як тимчасове, до появи дітей. Проживаючи в такій квартирі тимчасово, людина висуває менше вимог. Ми легко переносимо хвилинне перебування в тісному ліфті або поїздку в купе поїзда. І якщо з призначенням житла визначилися, то тепер можна обговорити і суперфункціональність такої квартири. Насправді немає аргументів, які б виправдовували рекламу забудовників про те, що смарт-квартира є ефективною, практичною та функціональною. Заяви, що така квартира повністю продумана і розрахована - лише голослівні маркетингові заяви, нічим не підтверджені. Щодо економії-можливо, адже така квартира коштує дешевше, також вона обходиться дешевше своєму власнику в частині утримання (опалення та інше). Але з практичністю та функціональністю все не так просто. Дуже часто доводиться чути від замовників, що в квартирі вони проводять мало часу і використовують її тільки для сну. Але, вибачте, автомобіль ми теж використовуємо як засіб пересування, проте хочемо володіти авто з коробкою автомат, гідропідсилювачем керма, клімат-контролем та іншими корисними опціями. Навіть спати можна на розкладачку, а можна і в зручному ліжку. Питання в тому, як спати.
Звичайно, кожен сам вибирає собі житло, розставляючи пріоритети. Але щодо смарт-квартир претензії тільки до забудовників, коли вони підносять звичайну малогабаритну квартиру, як щось з розряду нано технологій. Вони не озвучують своєму покупцеві, що більшу частину меблів йому доведеться робити на замовлення, так як готові стандартні меблі просто не можуть бути застосовані з низки причин. Що доведеться використовувати трансформовані меблі, які в рази дорожчі за стаціонарні аналоги. Однозначно, дизайнер інтер'єру або сам власник такої малогабаритної квартири, може попрацювати над дизайн-проектом і перепланувати її в квартиру-студію, прибравши зайві перегородки, поєднавши 2-3 зони в одну. Хоча, не завжди можна викроїти необхідну кількість вдалих варіантів перепланування квартири площею 18-20 квадратних метрів у квартиру-студію через прив'язки до комунікацій.
Мені більше до вподоби висловлювання булгаковського персонажа-професора Преображенського, ну пам'ятаєте той момент, коли до нього прийшла ціла комісія «ущільнення»? «І де ж я повинен приймати їжу? Цілком можливо, що Айседора Дункан у кабінеті обідає, а у ванній ріже кроликів. Може бути. Але я не Айседора Дункан. Я обідатиму в їдальні, а оперуватиму в операційній. Передайте це загальним зборам. А мені надайте можливість приймати їжу там, де її приймають усі нормальні люди, а не в передній і не в дитячій!» Бінґо! Чудовий текст.
Смотрите по теме:
04.08.2017